A kutatók szerte a világon versenyeznek a Covid-19 elleni oltás elsőkénti kifejlesztésében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nyomon követi több mint 140 oltóanyagjelöltet.
Általában a vakcinákat általában évekig tesztelik és további időt vesz igénybe a gyártása, ám a tudósok abban reménykednek, hogy 12-18 hónapon belül elkészítik a koronavírus oltást.
A vakcinák utánozzák a vírust – vagy a vírus egy részét – védenek, stimulálva az immunrendszert antitestek kialakulására. Magasabb biztonsági előírásokat kell követniük, mint a többi gyógyszert, mert egészséges emberek millióinak adják őket.
Hogyan tesztelik az oltásokat?
A tesztek preklinikai szakaszában a kutatók az oltást az állatoknak adják be, hogy meghatározzák, vajon az immunválaszt vált-e ki.
A klinikai vizsgálat első fázisában a vakcinát egy kis embercsoportnak adják be, hogy meghatározzák, biztonságos-e, és hogy többet megtudjon az általa kiváltott immunválaszról.
A 2. szakaszban az oltást több száz ember kapja, hogy a tudósok többet megtudhassanak az oldat biztonságosságáról és a helyes adagolásról.
A 3. szakaszban az oltást több ezer ember kapja, hogy megerősítse biztonságosságát – beleértve a ritka mellékhatásokat is – és hatékonyságát. Ezekben a vizsgálatokban egy kontrollcsoport vesz részt, amely placebót kapott.
A legígéretesebb vakcinák már klinikai vizsgálatokban
Az amerikai biotechnológiai vállalat, a Moderna egy oltóanyag-jelöltet dolgoz ki messenger RNS (vagy röviden mRNS) felhasználásával, hogy becsapja a testet magában a vírusfehérjék előállításába. Egyetlen mRNS-oltást sem hagytak jóvá fertőző betegség esetén, és a Moderna soha nem hozott még forgalomba egy terméket sem. A vakcina támogatói szerint azonban könnyebb lehet a tömegtermelés, mint a hagyományos oltásoknál.
Az ausztráliai Murdoch Gyermekkutató Intézet 3. fázisú vizsgálatot végez közel 100 éves tuberkulózis oltással. Úgy gondolják, hogy a vakcina nem védi közvetlenül a Covid-19-et, de fokozhatja a test nem-specifikus immunválaszát.