Többszáz millió dollár Mexikó két elnökének a Köpcös kartellétől

0
2123

Legalábbis ezt állítja Mexikó első számú drog bárójának ügyvédje. Szerinte a Sinaloa kartell második számú embere, Ismael „El Mayo” Zambada volt a pénzes postás a Köpcös és a két elnök között. Enrique Pena Nieto és elődje, Felipe Calderon így kapott volna több száz millió dollárt Mexikó legnagyobb kábítószeres kartelljétől.

A két elnök természetesen cáfol, de mindketten azért buktak meg a választásokon, mert a közvélemény korruptnak tartotta őket. A jelenlegi elnöknek már csak napjai vannak hátra a hatalomban, mert decemberben már jön a baloldali populista utód, aki kőkemény harcot hirdetett a korrupció ellen. Igaz, hogy minden elődje így kezdte. Ezért is tartják a drogbáró perét nem Mexikóban hanem New Yorkban.

El Chapo – a Köpcös – egykor a világ egyik legbefolyásosabb emberének számított. A Forbes El Chapot a világ 41-ik leghatalmasabb emberének nevezte, akinek hatalma és befolyása meghaladta a francia elnökét. A Sinaloa kartell 64 éves urát most New Yorkban állították bíróság elé, mert Mexikóban nem sok esély lenne az elítélésére.
Szülőföldjén kétszer is megszökött a „szigorúan ellenőrzött börtönből”. Egyszer úgy, hogy emberei alagutat fúrtak a börtön alá. 78 rendőr és fegyőr volt benne a nagyhatalmú drogbáró szökésében. Állítólag kétmillió dollárba került a szökés, ami aprópénznek számított a Köpcös  számára. A Forbes ugyanis egymilliárd dollárra tette a vagyonát és ezzel benne volt az első tízben Mexikóban. Ahol nagyon sokan élnek a drogból.

„Nálunk, aki élni akart, az belevágott a drog bizniszbe.” Ezt a vallomást a Sinaloa kartell ura Sean Pennek tette. A jeles hollywoodi színész meginterjúvolta őt a Rolling Stone magazin számára. A hiúság lett a veszte El Chaponak. A Rolling Stone interjút ugyanis a kábszer ellen küzdő amerikai rendőrök is olvasták, és dührohamot kaptak. Pedig a most 64 éves drogbáró csak azt mondta el, amit mindenki tudott, aki csak egy kicsit is belekóstolt a drog bizniszbe.

A Köpcös koldusszegény családban született. A faluban még iskola sem volt, ezért tanulással nemigen fáradozott. Már fiatalon azt csinálta, amit már az apja és a családban szinte mindenki: kábítószert termesztett és adott el. Aztán belépett a klánba, ahol gyors karriert csinált, mert villámgyorsan és határozottan gyilkolt. A Keresztapa (El Padrino) sofőrje és testőre lett. Amikor az amerikai és mexikói zsaruk elkapták a nagy főnököt, a birodalmat felosztották. A Köpcös kapta meg szűkebb pátriáját, a Sinaloa vidéket, mely azután a klán neve is lett.

„Repülőgépeink és tengeralattjáróink is vannak” – így dicsekedett Sean Pennek a drogbáró, akinek imponált, hogy egy híres hollywoodi színésznek mesélhet arról, hogy a semmiből milyen magasra jutott. Mégis hogyan? Vetélytársait irgalmatlanul megölette olykor családjukkal együtt. A bosszú sem késlekedett, El Chapo helyett egy bíborost öltek meg a repülőtéren. A bíboros is köpcös volt, ez lett a veszte. A drogbáróra küldött gyilkosok összetévesztették a két kis embert. El Chapo megúszta, a bíboros nem. Emiatt is börtönbe került, de megszökött. A hálózat hatékonyan működött. A Köpcös elmondta Sean Pennek azt, amit mindenki tudott Mexikóban: a rendőrök és a bírák megkenhetőek. Nem is tőlük tartott a Sinaloa kartell ura, hanem a vetélytársaktól. A Forbes szerint 1 milliárd dolláros vagyonát kénytelen volt növekvő mértékben a saját maga és családja biztonságára fordítani. Ezért lekerült a szuper gazdagok listájáról Mexikóban. Három házasságból kilenc gyermeke van, így érthető, hogy drága a biztonság.

Csak hétéves iker gyermekei látogathatták a börtönben. Az amerikaiak megunták, hogy az USA piacát droggal elárasztó Köpcös Mexikóban akkor szökik meg a börtönből amikor akar. Kérték a kiadatását, és ez meg is történt. Az Egyesült Államokban csakugyan szigorúan őrzik: még a feleségét sem engedték be hozzá a vizsgálati fogság idején. Csak a hétéves ikrei beszélhettek az apjukkal. Meg persze az ügyvédje, hiszen az mindenkinek jár az amerikai igazságszolgáltatásban.

El Chapo ma már az árnya önmagának. Az amerikai börtönök megtörik a legelszántabb bűnözőket is. A Köpcös  állandóan panaszkodik. Minden nap hányok, rémes állapotban vagyok – írta rendszeresen a bírónak. Aki igen figyelmesen ügyelt az esküdtszék kiválasztására, nehogy a klán vezér megvásárolt emberei döntsenek Mexikó legveszélyesebb drogbárójának sorsáról. Az ítélet aligha lehet kétséges. Mint ahogy az sem, amit Sean Pennek nyilatkozott annak idején az akkor még magabiztos drogbáró: ez óriási biznisz. Ha lelőnek vagy elfognak más áll a helyemre. Ez minden bizonnyal már meg is történt.

A mexikói klánok úgy szerezték meg a hatalmas USA piacot, hogy Escobart az amerikaiak eltették láb alól Kolumbiában. Amíg Escobar élt, addig Kolumbia volt a fő szállító, Mexikó csak tranzit országnak számított. Amint Escobar meghalt, színre lépett a mexikói „tranzit legénység” és likvidálta a kolumbiaiakat. Így kezdődött a mexikói klánok uralma az USA drog piaca felett. Ezt használta ki a most 64 éves Köpcös, aki a Sinaloa kartell élén a mexikói drog biznisz koronázatlan királya volt. Mára koronáját és szabadságát elveszítve immár csak egy szánalmas roncs, akire a bíróság New Yorkban minden bizonnyal olyan ítéletet mond ki, hogy hátralevő napjait börtönben töltheti. Ami persze nem egy életbiztosítás. A bostoni ír maffia nyugalmazott főnökét kilencvenedik életévében verték agyon a börtönben azoknak a vetélytársaknak az emberei, akiknek rokonait az ő parancsára tették el láb alól egy szigorúan őrzött fegyházban az Egyesült Államokban. Ez akár a Köpcössel is megtörténhet.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .