Szekularizáció

0
375
Pázmány Péter Katolikus Egyetem

A szekularizáció történelmileg az egyházi javak magán vagy állami célra való lefoglalása, politikai értelemben pedig az állam és az egyház szétválasztása.

A szekuláris állam nem avatkozik bele az egyház ügyeibe, és az egyes vallásokat vagy egyházakat nem részesíti előnyben a többihez képest. A kifejezés az egyházi javak világi kézbe kerülését jelentő latin saecularisatio szóból származik.

A magyarországi egyetemek helyezései a világsorrendben (Times Higher Education)
A rangsorban összesen 11 magyar egyetem szerepel:
Semmelweis Egyetem: 251–300.
Óbudai Egyetem: 601–800.
Eötvös Loránd Tudományegyetem: 801–1000.
Debreceni Egyetem: 801–1000.
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem: 1001–1200.
Pécsi Tudományegyetem: 1001–1200.
Szegedi Tudományegyetem: 1001–1200.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: 1201–1500.
Pannon Egyetem: 1201–1500.
Széchenyi István Egyetem: 1501.+
Miskolci Egyetem: 1501.+

A többit nem értékelték.

Campus I.

Piliscsaba – Makovecz ide vagy oda – sajnos nem jött be. Ezért a Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek új campus kell. Miután az első helyszínválasztás oltári nagy bukás lett, az otthagyott komplexum révén a pénzkidobás sem kicsi. Lackfi János író, aki tizenhét évig tanított a Pázmány bölcsészkarán és egy időben kint is lakott családjával a campuson egy tanári lakásban, búcsúposztjában „Makovecz-féle hungaro-Disneyland”-nak nevezte az épületegyüttest.

A kormány döntött arról, hogy az eddig Piliscsabán működő Pázmány Péter Katolikus Egyetem Budapest belvárosába, a VIII. kerületi Palotanegyedbe költözhet (láthatóan még egyszer nem akartak hibázni! A belvárosi Palotanegyed az a minimum!). A kijelölt helyszínen új, modern campust alakítanak ki az intézménynek. Ennek értelmében a Pázmány ingyen megkapja a Magyar Rádió Pollack Mihály téri épületét, illetve az Esterházy-palotát, a Károlyi-palota épületét és a Magyar Rádió egykori központi irodaépületét is – összesen 32 600 négyzetméternyi területet. 2021-re készültek el a Pázmány Campus első látványtervei, a költségeket 200-250 milliárdra kalkulálták, ez azóta 300 milliárdra módosult.

Pikó András, Józsefváros polgármestere szerint egyeztetés nem volt, a kormány és a katolikus egyház a helyi lakosok és az önkormányzat feje fölött döntött az „évtizedeket meghatározó nagyberuházásról”. Mivel nem készült hatástanulmány, nem tudni, milyen egészségügyi kockázattal jár a bontás.

Lázár János a parlamentben ezzel szemben azt mondta, hogy több alkalommal is egyeztettek a civilekkel, csak „Budapest liberális vezetése üldözi azt, hogy a belvárosban egy katolikus egyetem épüljön”, ezért minden törvényes eszközt be fognak vetni, hogy felépüljön az új campus (főleg az üldözés tetszett).

Szóval minden törvényes eszközt. Remélem, statárium azért nem lesz, bár szükségállapotban az is egy törvényes eszköz (HVG 2024. november 4. „Megszavazták: jövő májusig biztosan marad a háborús veszélyhelyzet”).

Campus II.

Már meg is van, ki készíti el a Károli Gáspár Református Egyetem új, ferencvárosi campusának terveit.

A beruházás fontos szakaszába lép azzal, hogy megindul az építészeti tervek elkészítése (3 milliárd HUF nettó). Győztest hirdetni nem volt nehéz, mert csak egy pályázat érkezett. Oka egyszerű, több céget nem hívtak meg a speciális tenderre. Azért speciális, nem? Naponta látunk ilyet.

A tervek szerint állami támogatásból és egyházi forrásokból a Markusovszky tér környezetében épül meg az új campus, a tervezett beruházási összeg 62,5 milliárd HUF. A különféle előírások nem nagyon kötik majd meg a beruházó kezét, mert az Orbán-kormány nemcsak kiemeltté nyilvánította a campusberuházást, hanem további könnyítésként kivették a tervezést és a beruházás területét az általános jogszabályok hatálya alól.

Mint tudjuk, az egyház és az állam szétválasztása, azaz a szekularizáció Magyarországon is megtörtént, és akkor az egyházi javakat mind elvette az állam.

Amint látható, ezen javak visszaadása folyik most.

Van itt pénz, emberek! Sok hülye, aki szerint nincs…

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .