A piac is örül az ellenőrzésnek

0
697

Nem véletlenül nevezik sokan az adóhatóság nehézfegyverzetének az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszert (ekáer). Működésének két és fél éve alatt 65 ezer regisztrált vállalkozás mintegy 29 millió szállítmányának adatait elemezte a hatóság a rendszeren keresztül bonyolított adatszolgáltatáson keresztül.

Az informatikai rendszernek köszönhetően, megfelelő algoritmusok alapján rengeteg féle adatot lehet kiszűrni. Most másfél hónapos országos akcióval erősít a hatóság.

„Mi a magunk részéről örülünk azoknak az intézkedéseknek, amelyek átláthatóbbá teszik a piacot”

– nyilatkozta a FüHünek a durván másfél hónaposra tervezett országos ekáer-ellenőrzés kapcsán Székely Zsolt, a Révész Csoport vezérigazgatója.

Már javában tart – augusztus 1-jén kezdődött és szeptember 20-ig lesz –  a fokozott ellenőrzés-sorozat, amelynek keretében a pénzügyőrök az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer) szabályainak betartását vizsgálják, igyekezvén megálljt parancsolni a fiktív és adózatlan áruk kereskedelmének.

Jótékony hatások

Az ekáer-rendszer közvetett előnyei – mondta Székely Zsolt – elsősorban az államháztartási bevételek növekedésében jelentkeznek. Való igaz, az ekáer a gazdaságfehérítés mellett az adóbeszedés hatékonyságát is növeli, amit igazol a költségvetés bevételi adatsora is – írta a minap az MTI.

Csak idén június 30-ig több mint 5,7 milliárd forintnyi tartozást egyenlítettek ki az ekáer szűrőjén fennakadt végrehajtható adótartozást felhalmozó vállalkozások.

Közvetetten a tisztességes piaci szereplők számára is vannak jótékony hatásai a rendszernek, amely segít kiszűrni a nem tisztességes piaci szereplőket – véli Székely Zsolt. Ezt annak ellenére is pozitívnak tartja, hogy a Révész Csoport nem azokkal a vállalkozásokkal akar versenyezni és nem is azokkal versenyez, amelyek – elsősorban áfa-ügyletekkel – az exporttal és/vagy az importtal, például az országból ki sem vitt vagy ide be sem hozott, a piacon meg sem jelenő cukor-, étolaj- vagy gabonaszállítmányokkal machinálnak. Az EKÁER kicsit olyan, mint az elektronikus pénztárgépek bekötése a NAV-hoz – fejtette ki: az adóhatóságnál egy óriási adatbázisba futnak össze az adatok, információk, s bizonyos algoritmusok alapján leszűrnek dolgokat – ez ösztökéli a vendéglátóipari helyeket a forgalom bevitelére a pénztárgépbe.

Ennek analógiája alapján az EKÁER rendszer minimalizálja az egyszerűbb módszerekkel elkövethető bűncselekmények számát. Az EKÁER sok mindenre alkalmas, s kiegészítve egyéb ellenőrzési szisztémákkal – például a Véda kapukkal vagy a HUGO-val – olyan adatok állnak rendelkezésre, amely esetenként a piaci szereplők számára is kifejezetten hasznosak.

Például ha bérbe vesz valaki egy kamiont, s nem fizeti a bérleti díjat, nem tud eltűnni, mint korábban, ma már ugyanis gyorsan a nyomára lehet bukkanni.

Az eredmények számokban

Az ekáer eddigi eredményei alátámasztják a szakember szavait. A rendszer két és fél éve alatt 65 ezer regisztrált vállalkozás mintegy 29 millió szállítmányának adatait elemezték a hivatal szakemberei – ismertette a közelmúltban az MTI-vel a legaktuálisabb számokat Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára.

Csak az idén, az első félévében a NAV munkatársai a közúti ellenőrzések során több mint 10 ezer törvénysértést jegyzőkönyveztek.

A jogszabályokat megszegő vállalkozások összességében előreláthatóan 616 millió forint mulasztási bírsággal számolhatnak.  A járőrök több mint 70 esetben bűncselekmény alapos gyanúja miatt kezdeményezték a büntetőeljárást megindítását.  Az összességében 1,5 milliárd forintos elkövetési érték jól jelzi a bűntettek súlyosságát.  Az ekáer alkalmas arra is, hogy az egészségre káros élelmiszereket kiszűrje. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 33 esetben semmisítette meg a közúti ellenőrzések során kiszúrt, jellemzően igazolatlan eredetű és még állati takarmánynak is alkalmatlan szállítmányokat – említett egy további érdekes adatot az államtitkár.

A kezdetek

Az elején – mint minden új intézkedés – az EKÁER bevezetése sem volt zökkenőmentes, az első három hónapban csak próbaüzemben működött a rendszer, majd több módosítás is történt a szabályozásban. Ugyanakkor Székely Zsolt szerint a rendszer nagyon gyorsan kinőtte a gyerekbetegségeket. A vezérigazgató szerint habár az EKÁER-re kötelezettekre a kezdetekben plusz adminisztratív feladatokat rótt a az új követelményeknek való megfelelés, s ma már ilyen szempontból nem okoz többletterhet, többek közt azért sem, mert bárki választhatja azt az opciót, hogy a megbízójával végeztesse el az ezzel kapcsolatos adminisztrációt.

A példa ragadós

Április 17-én lépett hatályba, Lengyelországban a magyar ekáer alapján kidolgozott lengyel SENT-rendszer, az előírások megszegéséért kiszabott büntetésekre vonatkozó rendelkezések pedig május 1-je óta élnek – számolt be korábban a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete, a  NiT Hungary. A SENT-előírások egyes speciális termékkörökre érvényesek, a magyar ekáer-rel ellentétben a tranzit szállításokra is vonatkoznak, és feladatokat rónak a külföldi, így a magyar szállítmányozó cégekre is.

De nem csak a lengyeleknek tetszett meg a magyar szisztéma. Az MTI egy jelentése szerint a szlovák adóhivatal is tervezi alkalmazni az online közúti ellenőrzés új rendszerét.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .