Mit keresünk Csádban? – Orbán fogadta az afrikai ország elnökét

0
1114
G4media.ro

Magyarország a szocialista időkben is támogatott diktátorokat Afrikában Moszkva biztatására, most a kínai – orosz előrenyomulás érdekében szorgoskodik Orbán Viktor Afrikában. Egyszülött fia, Orbán Gáspár őrnagy a kapcsolattartó tiszt a magyar kormány és a csádi elnök között.

“A csádi köztársaság kulcsfontosságú az illegális migráció elleni küzdelemben. Ezért Magyarország partneri kapcsolatot épít ki vele” – hangsúlyozta Orbán Viktor a Karmelita kolostorban amikor találkozott Mahamat Idriss Déby elnökkel.

A 17 milliós Csád elnöke választott diktátor – éppúgy mint Orbán Viktor vagy épp Vlagyimir Putyin.

A magyar-csádi csúcstalálkozó eredetileg júniusra volt kitűzve, de el kellett halasztani ugyanis az egész Szahel övezetben háború dúl az iszlamista milíciák és a kormányok között. Korábban a francia hadsereg támogatta a kormányokat ebben a harcban, de időközben kiutasították a franciákat, akik igen olcsón aknázták ki a térség ásványi kincseit. A helyi kormányok több pénzt akarnak a földben rejlő kincsekért, melyek iránt a kínaiak is nagyon érdeklődnek. Kik pótolják a francia katonákat a Szahel övezetben? Elsősorban Putyin Wagner hadserege, amely immár  bérmunkában őriz és véd Afrikában, mert az orosz elnök nem fizeti a zsoldjukat az ukrajnai háború nehézségeire hivatkozva. Ukrajna titkosszolgálata több afrikai államban a kormány ellen lázadó iszlamista erőket támogatja. Emiatt Mali és Niger megszakította a diplomáciai kapcsolatot Ukrajnával.

Mit csinál a 300-400 fős magyar misszió Csádban?

Ennyit tervez Orbán Viktor, akinek a fia már a helyszínen tanulmányozta a körülményeket. Az ifjú Orbán Gáspár egyébként már élt Afrikában, Ugandából a TEK hozta vissza, máig sem lehet tudni, hogy miért. Azután viszont Orbán Gáspár elvégezte a világ leghíresebb katonai akadémiáját, melyet korábban az angol királyfiak is buzgón látogattak, és katona- diplomata lett. Csakhogy kevés magyar önkéntes akad, aki Csádban kívánná szolgálni Orbán Viktort, aki most épp béke propagandát folytat. A hősi halál festői sivatagi körülmények között keveseket vonz:

”a katonai alakulat tanácsadási, támogatási és harctéri mentorálási feladatot lát el Csádban”

– ezt szavazta meg a magyar országgyűlés.

Az egész térségben permanens polgárháború – háború dúl, amely különösen felélénkült azóta, hogy Líbiában – nyugati támogatással – meggyilkolták Kadhafi elnököt 2011-ben, aki a franciákkal együtt addig meghatározó szerepet játszott a térségben. Líbia szétesett, Benghaziban még az amerikai nagykövetet is meggyilkolták. Benghazi kormányzatát az orosz Wagner zsoldosok támogatják. A Wagner zsoldosok nagyon is jelen vannak ebben az afrikai térségben, ahol Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kétszer is látogatást tett az elmúlt két évben. A NATO-ban és az Európai Unióban felmerült a gyanú, hogy a magyar kormány csádi missziója valójában őket kívánja támogatni:

”Azt hallottuk, hogy a magyar kormány katonai hírszerző központot akar létrehozni Csádban. Attól tartunk, hogy ez a magyar katonai hírszerző központ potenciálisan orosz érdekeket szolgálhat Afrikában”

– nyilatkozta a Vsquare-nek egy magát megnevezni nemkívánó közép-európai kormánytisztviselő.

Putyin nemrég visszarendelt egy kisebb orosz alakulatot ebből az afrikai térségből, mert az orosz hadseregnek létszámgondjai vannak Ukrajnában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .