Még visszatér a CEU

0
1789
2019.06.24. Graduation Day 2019.

559 diák vehette át diplomáját a Közép-európai Egyetem (CEU) 28. diplomaosztó ünnepségén, amit a Művészetek Palotájában tartottak június 24-én. Az egyetem 60 doktori-, 486 mesterdiplomát és 13 egyéb képzésről szóló oklevelet adott át végzős diákjainak, akik ezzel csatlakoznak a CEU öregdiákjainak 136 országból származó 16.000 fős közösségéhez.

A CEU elnök-rektora, Michael Ignatieff megnyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy az idei végzős évfolyam lesz az utolsó, amelyik Budapesten diplomázik. A beszédet megelőzően ugyanazok a népdalok hangzottak el, amelyeket Bartók Béla utolsó budapesti koncertjén adott elő 1940-ben, mielőtt az Egyesült Államokba emigrált volna. A rektor az alkalmat „keseredésnek” nevezte, amely egy időszak lezárását, és egyben egy új kezdetét is jelöli.

2019.06.24. Graduation Day 2019.

„Azért vagyunk, hogy segítsünk Önöknek felépíteni a jövőjüket. Azért, hogy megtanítsuk a szabadság alapértékeit: a mások iránt érzett felelősséget, a félelem nélküli gondolkodást és cselekvést, és a közjó iránti hajthatatlan elkötelezettséget, legyen szó az egyén, a közösségek, vagy a nemzetek boldogulásáról.” – mondta Ignatieff a 2019-es végzős évfolyam közel 600 diplomázó diákjának.

A rektor ezután rátért a CEU jövőjére. A CEU-t és Budapestet régóta összefűző kapcsolatról és az Egyetem bécsi költözéséről beszélve hangsúlyozta, hogy Budapest marad a CEU „szellemi otthona”, és azt ígérte, hogy a CEU továbbra is jelen lesz a városban:

„Az elkövetkező években is vissza fognak ide térni, és lesz CEU a Nádor utcában! De a továbbiakban nem adhatunk ki amerikai diplomát ebben a városban, ezért azokat Bécsben fogjuk kiadni.”

Alexander G. Soros filantróp, a Nyílt Társadalom Alapítványok alelnöke is felszólalt az ünnepségen, ezzel felidézve annak a hagyományát, hogy korábban a CEU alapítója, George Soros minden egyes diplomázó diákkal kezet fogott.

2019.06.24. Graduation Day 2019.

Alexander Soros gratulált a végzős diákoknak, és a teljes CEU közösséget is méltatta az elmúlt évek megpróbáltatásai során tanúsított helytállásukért. Hangsúlyozta, hogy a magyar kormányzat állítása, miszerint a CEU saját döntése volt, hogy elhagyja Budapestet, egyszerűen nem igaz. „A CEU-t betiltották, és ennek következményeképpen gyakorlatilag elüldözték Magyarországról. Ez az akadémiai és más szabadságjogok letörésére indított szélesebb kampány része.”

Hozzátette, hogy

a CEU-t nem győzték le. Alexander Soros elmondta, hogy annak érdekében, hogy a CEU a jövőben is, és nemcsak Bécsben, de az egész világon sikeresen tovább fejlődhessen, a Nyílt Társadalom Alapítványok vállalja, hogy megemeli a CEU alapítványi tőkéjét.

A diplomaosztó ünnepség végén a CEU Nyílt Társadalom díjat Michael Ignatieff elnök-rektor adta át Joseph Stiglitznek, a Columbia Egyetem amerikai közgazdász-professzorának. Az igazságosságban és szabadságban gyökerező progresszív kapitalizmus vízióját felvázoló Stiglitz figyelmeztetett, hogy „a támadás egy ember jogai ellen támadás mindannyiunk emberi jogai ellen”. Hozzátette, hogy egy nyílt társadalom legszimbolikusabb alapelemei a szabad média és az akadémiai szabadság.

2019.06.24. Graduation Day 2019.

Joesph E. Stiglitz 2001-ben vehette át a Közgazdasági Nobel-emlékdíjat az aszimmetrikus piaci információk kutatásában végzett úttörő munkásságáért. Stiglitz számos nagyhatású mű, így az „Egyenlőtlenség ára” szerzője, kutatási területei a bevételek eloszlása, kockázatelemzés, vállalatirányítás, közpolitika, makroökonómia és a globalizáció.

A CEU Nyílt Társadalom díjat korábban többek között Vaclav Havelnek, Göncz Árpádnak, Tom Lantosnak, Bronislaw Geremeknek, Ricardo Lagosnak, Carla Del Pontének, Kofi Annannak, Richard C. Holbrooke-nak, Kristalina Georgievának, Joachim Gaucknak és Kornai Jánosnak ítélték oda.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .