Magyarország az orosz kémek paradicsoma

0
1159
x.com

Brüsszel is vizsgálja, hogy miért enged be Magyarország Nemzeti Kártyával orosz és belorusz állampolgárokat hosszas tartózkodásra és korlátlan munkavállalásra. Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője az Európai Parlamentben, kérte a vizsgálatot mondván: komoly biztonsági kockázatot jelent a NATO-nak és az Európai Uniónak.

Orbán  olyan időpontban enged unión kívüli államokból  – minimális nemzetbiztonsági átvilágítás után – érkező orosz és belorusz polgárokat Nemzeti Kártyával az unióba amikor Ukrajnában háború folyik az orosz agresszió megállítására. A Nemzeti Kártya két évre szól, de akárhány alkalommal meghosszabbítható három évvel vagyis jóval előnyösebb mint a vendégmunkás szerződések Magyarországon. Kezdetben a Nemzeti Kártya csak ukrán és szerb állampolgárokra vonatkozott, és emiatt senki sem aggodalmaskodott Brüsszelben, mert mindkét állam szeretne bejutni az Európai Unióba. Ámde júliustól hat újabb állam került fel a Nemzeti Kártya listára köztük Oroszország és Beloruszia.

A Forbes ezzel kapcsolatban azt írta, hogy a NATO nyomására az Orbán kormány megszüntette a Nemzetközi Beruházási Bankot Budapesten, melyet előszeretettel használt az orosz titkosszolgálat. Ez a kémbank el is hagyta 2023-ban Magyarországot, de az ott dolgozó orosz állampolgárok sorsa ismeretlen maradt. A Forbes szerint ezzel az intézkedéssel az ő számukra akart legális tartózkodási lehetőséget teremteni a magyar kormány. A kémbank munkatársai nem voltak diplomáciai státuszban, de diplomata útlevéllel rendelkeztek, és sokan közülük a titkosszolgálat tisztjei lehettek.

A Nemzeti Kártya révén az orosz állampolgárok szabadon mozoghatnak a schengeni övezetben. Emiatt aggódik Manfred Weber.

Miért ily különleges a magyar-orosz viszony?

Szijjártó Péter külügyminiszter a Facebookon azt írta, hogy Magyarországnak szuverén joga, hogy kit enged be az országba. Azt ígérte, hogy az orosz és belorusz állampolgárokat szigorúan átvilágítják majd. A külügyminiszter ígérete kissé furcsa annak fényében, hogy az orosz titkosszolgálat hekkerei éveken át garázdálkodtak a külügyminisztérium informatikai rendszerében különösen érdeklődve a NATO és uniós információk után. Csakis amerikai figyelmeztetés után állították le az orosz titkosszolgálat akcióját a magyar külügyben.

Orbán Viktor 2009-ben találkozott Putyin elnökkel Szentpéterváron, és ezt követően az oroszellenes politika kifejezetten oroszbaráttá vált.

Vajh miért?

A rendszerváltást Magyarországon a Szovjetunió és az USA közösen készítette elő. Amerikai kérésre a magyar állambiztonság állt elő azzal a listával, mely később kulcsszerepet játszott a vértelen rendszerváltásban. A listán szerepeltek a Fidesz vezetői is. Orbán Viktor az amerikai nagykövetség kedvence lett, ő kalauzolta Bush elnököt Budapesten. Magyarország a rendszerváltás előtt az USA kedvence volt mint reformkommunista nyugatbarát állam, de a Szovjetunió bukása után – 1991- Washingtonban átértékelték a helyzetet: a térségben immár Románia élvezett prioritást Magyarországgal szemben – méretei és stratégiai fekvése miatt. Románia fel is futott. A Ceausescu rendszer mélypontjáról, és sok tekintetben immár megelőzi Magyarországot is, amely gyengén muzsikált a demokrácia több mint három évtizedében. Orbán Viktor már első miniszterelnöksége idején is szembeugrott az USA-val amikor Lockheed helyett Grippen vadászgépeket vásárolt.

Amióta kitört a háború Ukrajnában – 2022 február – minden uniós tagállam Ukrajna mellé állt – kivéve Magyarországot. Orbán Viktor csak idén nyáron látogatott el Kijevbe, majd utána rögtön Moszkvába sietett, ahol parolázott Putyinnal. Ez érthető bírálatot váltott ki Brüsszelben. Orbán Viktor ennek ellenére kitart az oroszbarát politika mellett. Putyin a barátait a Gazprombankon keresztül pénzeli. Egy ilyen listát megszerzett a brit titkosszolgálat, amely át is adta azt az amerikaiaknak. A Lukoil igazgató tanácsának elnöke, aki állítólag átadta a listát a briteknek, kiesett egy moszkvai kórház ablakán a hatodik emeletről Moszkvában.

Orbán Viktor másképp is hasznot húzhat az orosz kapcsolatból: a MET földgázkereskedő cég, mely Svájcban van bejegyezve, igencsak szépen profitált az energiaválságból. Lantos Csaba, a MET igazgató tanácsának korábbi elnöke, aki jelenleg energia miniszter az Orbán kormányban, többször is cáfolni volt kénytelen: a miniszterelnök a MET egyik főrészvényese.

Orbán tehát hasznot húzhat az orosz kapcsolatból, de miért jó ez Magyarországnak?

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .