Kezdőlap Címkék Zsírégetés

Címke: zsírégetés

Hogyan alakítsunk ki hatékony edzéstervet a céljainkhoz igazítva?

A rendszeres testmozgás nagyon fontos az általános egészségi állapotunk megőrzéséhez, az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy pontosan miért döntünk a sportolás mellett.

A különböző célokhoz eltérő út vezet, ezért mielőtt lemegyünk az edzőterembe, fontos, hogy alaposan átgondoljuk, mit is szeretnénk elérni. Az alábbiakban azoknak szeretnénk segítséget nyújtani, akik az életmódváltás mellett döntöttek, de nem tudják, merre induljanak.

Határozzuk meg a céljainkat

Az első lépés legyen az, hogy átgondoljuk, miért szeretnénk elkezdeni a rendszeres edzéseket. Lehet, hogy a szülés utáni vagy az ülőmunkának köszönhető extra túlsúlytól szeretnénk megszabadulni, vagy egy kis izomtömeget magunkra szedni, esetleg szálkásítani akarunk; van, aki nehezen bírja a hétköznapi fizikai aktivitást, a lépcsőzést vagy a hosszabb sétákat, ezért az állóképességén szeretne javítani, mások egyszerűen csak a jó közérzetük visszaszerzésén, az egészség megőrzésén akar dolgozni. Ahhoz, hogy gyorsan észrevegyük az eredményeket, az eltérő célokhoz kell igazítanunk az edzéstervünket és a diétát is, nem mindegy tehát, hogy hogyan kezdünk bele.

Súlycsökkentés, zsírégetés

Gyakran azért döntünk úgy, hogy megismerkedünk az edzések világával, mert észrevesszük, hogy felszaladt ránk egy kis extra súly, így nem jönnek ránk a régi ruháink, esetleg már nem érezzük magunkat olyan vonzónak. Ebben az esetben a legfontosabb dolgunk a kalóriadeficit elérése – azaz több kalóriát kell elégetnünk, mint amennyit beviszünk a szervezetünkbe. Ehhez persze az étkezésre is oda kell figyelni: válasszuk a sovány húsokat, nyers zöldségeket és a teljes kiőrlésű gabonából készült péksüteményeket. A diétát kiegészíthetjük egy finom fehérjeturmix-szal is, de a szálkásító étrendünkhöz jól jöhetnek az esszenciális aminosavak is.

Ami a testmozgást illeti, kombináljuk a kardióedzéseket – így a futást vagy a biciklizést –, valamint az intenzív intervallum edzéseket, de ne maradjanak ki a saját testsúlyos edzések sem, hiszen ezek segítenek leginkább a kalóriaégetésben.

Szálkásítás, tónusos izomzat

Ha kisebb túlsúllyal küzdünk, és ennek ledolgozása mellett az izomtömeget is szeretnénk egy kicsit növelni, tónusos, szép izomzatra vágyunk, a szálkásítás lesz a legfontosabb feladatunk. Itt arra kell odafigyelni, hogy a már megszerzett izomtömegből ne veszítsünk, így tartsunk nagy súlyos edzéseket: koncentráljunk jobban azokra az izomcsoportokra, melyek kevésbé jó állapotban vannak. Az edzéstervünkbe érdemes beiktatni kardió mozgásokat és intenzívebb gyakorlatokat is, amik segítenek megőrizni az állóképességet és a rugalmasságot: erre áldozzunk heti 1-2 napot, a többin pedig fókuszáljunk az izomtömeg növelésére.

Természetesen ilyenkor is fontos, hogy mit eszünk: csökkentsük a szénhidrát és a zsír mennyiségét, fehérjéből viszont fogyasszunk minél többet. Segíthetjük a fejlődésünket azzal, ha az edzések és a megfelelő étrend mellett az aminosavak közül a BCAA-készítményeket is kipróbáljuk, de a glutamin és a fehérjepor is jó választás lehet.

Állóképesség fejlesztése

Ha az a célunk, hogy könnyebben vegyük a mindennapos kihívásokat és ne okozzon gondot egy hosszabb túra vagy néhány emelet megmászása, akkor az állóképesség fejlesztése a legfontosabb feladatunk – az ezt célzó edzések a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét is csökkentik, így ha a súlyvesztés vagy az izomépítés nem fontos számunkra, akkor válasszunk aerob mozgásformákat.

Az egyik legjobb megoldás a futás, mely – hírével ellentétben – rendkívül sokoldalú mozgásforma: kitűzhetünk magunk elé rövidebb vagy hosszabb távokat, választhatjuk a sprintet, az intervallum futást vagy akár egy intenzív sétát is, így sosem fogjuk megunni az edzéseket. Ha ez nem vonzó lehetőség, jó ötlet lehet a biciklizés és az úszás is – ez utóbbi az ízületekhez is rendkívül kíméletes, így a hasonló jellegű problémák esetén érdemes időnként lenézni a helyi uszodába.

Az étkezések során csak arra érdemes odafigyelni, hogy a makrotápanyagok – zsírok, szénhidrátok és fehérje – megfelelő arányban kerüljenek a tányérunkra, a teljesítményünket pedig glutamin segítségével is fokozhatjuk.

Találjuk meg a számunkra ideális mozgásformát

Fontos tudni, hogy bármilyen sport mellett tesszük le a voksunkat, azzal óriási lépést teszünk az egészséges életmód felé. Gondoljuk meg, hogy pontosan mit szeretnénk elérni, és válasszunk ennek megfelelő mozgásformát: az eredmények biztosan nem maradnak el.

A home office-nak egyértelmű következménye a mozgásszegény életmód?

0

Az elmúlt években robbanásszerűen terjedt el a home office munkavégzés, sokan pedig már nem is hajlandóak visszamenni a céges irodába. Azonban a home office még a céges környezethez képest is kevesebb mozgást igényelhet, ezért érdemes tudatosan odafigyelni testünk karbantartására. Valóban egyértelmű következmény a mozgásszegény életmód? Mit tehetünk, ha home office-ban dolgozunk? Mutatjuk a válaszokat!

A home office hátrányai

Az otthoni munkavégzés előszámú hátránya a mozgásszegény életmód. Gyakran 8-10 órát is a gép előtt ülünk, hogy elvégezzük a feladatainkat, sokan pedig ezután sem mozdulnak ki, hanem a gép előtt kezdik meg a szabadidő eltöltését is. Ilyenkor alig mozgunk valamit, és az ízületeink, illetve izmaink teljesen ellustulnak. A folyamatos ülőmunka negatív hatásait pedig garantáltan megérezzük, hiszen fáradékonyabbá és enerváltabbá válunk.

TIPP: Ha a home office-ban töltött idő miatt felszaladnak a kilók, érdemes minél hamarabb sportolás és zsírégető készítmény segítségével kezünkbe venni az irányítást. Mozogjunk heti 2-3 alkalommal, illetve álljunk át diétás étrendre, a fejlődésünket pedig pörgessük fel zsírégető bevetésével.

Egyre többen számolnak be nyughatatlan láb szindrómáról is (RLS-ről), amely általában éjszaka jelentkezik

Ekkor kényszert érzünk arra, hogy a lábunkat mozgassuk, és olyan, mintha hangyák bújtak volna a bőrünk alá. A vádlink vagy a combunk teljesen begörcsölhet, és kizárólag a folyamatos mozgatás segít, azonban amint abbahagyjuk, azonnal visszatér a mozgási kényszer.

A nyughatatlan láb szindróma mögött állhat magnézium- vagy vashiány is, azonban a mozgás hiánya is okozhat görcsöket. Ugyanis az izmaink a mozgásszegény életmód következtében alig kapnak stimulációt, és a szervezetünk jelzi, hogy ideje lenne végre a lábunkra állni, és megmozgatni azokat a letapadt izmokat.

Az RLS pedig teljesen tönkreteheti az alvásunk minőségét, amelynek egyenes következménye a kialvatlanság és a fáradtság, ez pedig a munkavégzésünk és mindennapjaink minőségére is garantáltan rányomja a bélyegét.

Milyen problémát okozhat még a home office?

Az előbb felsoroltakon kívül érdemes megemlíteni az egyedüllétet is, hiszen a meetingeken kívül nem találkozunk és nem beszélgetünk a munkatársainkkal. Ez pedig egyesek számára igencsak nyomasztó lehet, különösen az őszi időszak beköszöntével, amikor a szezonális depresszió is gyakran felüti a fejét.

Ha home office-ban dolgozunk, akkor tanácsos még nagyobb figyelmet fordítanunk a társas kapcsolataink ápolására, és minél többet kimozdulnunk otthonról. Közösségi média helyett inkább válasszuk a jól bevált személyes találkozókat, hogy minél inkább távol legyünk a számítógép előtti, otthoni komfortzónánktól.

A home office egyértelmű következménye a mozgásszegény életmód?

Röviden: nem. Habár a home office munkavégzés általában 6-8 órányi mozgásszegény munkát igényel, de még mindig jut legalább ennyi időnk arra, hogy mozogjunk egy kicsit a mindennapokban. Ehhez persze kellő akaraterő szükséges, azonban mindenképpen megéri, hiszen testileg és lelkileg is jobban fogjuk érezni magunkat, ha nem csak a monitor előtt tevékenykedünk egész nap.

Mit tehetünk az aktív életmód érdekében?

  • Sportoljunk legalább heti 3 alkalommal. 30-40 percnyi aktív mozgással már rengeteget tehetünk az egészségünkért. Kellően átmozgathatjuk az izmainkat és ízületeinket, hogy a heti 40 órás home office minél kevesebb káros hatással legyen a szervezetünkre. Sportolással pedig az ereink is tágulnak, így még a munkateljesítményünk is növekedhet, hiszen jelentősen javulhat a véroxigén-szintünk.
  • Válasszunk kinti szabadidős tevékenységeket. Sorozatozás és a közösségi média pörgetése helyett inkább menjünk ki a szabadba, és sétáljunk egy kiadósat, vagy járjunk rendszeresen kirándulni. A lényeg, hogy folyamatosan mozgásban legyünk, és ne a számítógépünk előtt, az otthoni irodánkban töltsük a szabadidőnk nagy részét. Sőt, akár munka előtt is tehetünk egy nagyobb sétát, hogy igazán felfrissülten vághassunk bele a napi feladataink elvégzésébe.
  • Munka közben óránként tartsunk 5-10 perc szünetet. Ezt az időt használjuk ki arra, hogy kicsit felálljunk az irodai székünkből, és nyújtózkodjunk egy nagyot. Mozgassuk meg a vállainkat, nyújtsuk meg kicsit a törzsünket mindkét irányba elfordulva, illetve nyújtózkodjunk a karjaink fej fölé emelésével is. Így egy kicsit ellazíthatjuk a merev ízületeinket, és üdébben térhetünk vissza a munka folytatásához.

Szerencsére a home office nem feltétlenül jár együtt a mozgásszegény életmóddal. Amint elvégeztük a munkát, mindenképpen mozduljunk ki, és legalább sétáljunk egy nagyot a szabadban. Azonban a legjobb, ha rendszeresen sportolunk, illetve filmezés és játék helyett inkább a természetet választjuk. Ha ezekre odafigyelünk, akkor még az otthoni munkavégzés sem fog az egészséges, mozgással teli életünk útjába állni.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK