Kezdőlap Címkék Testmozgás

Címke: testmozgás

Hogyan alakítsunk ki hatékony edzéstervet a céljainkhoz igazítva?

A rendszeres testmozgás nagyon fontos az általános egészségi állapotunk megőrzéséhez, az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy pontosan miért döntünk a sportolás mellett.

A különböző célokhoz eltérő út vezet, ezért mielőtt lemegyünk az edzőterembe, fontos, hogy alaposan átgondoljuk, mit is szeretnénk elérni. Az alábbiakban azoknak szeretnénk segítséget nyújtani, akik az életmódváltás mellett döntöttek, de nem tudják, merre induljanak.

Határozzuk meg a céljainkat

Az első lépés legyen az, hogy átgondoljuk, miért szeretnénk elkezdeni a rendszeres edzéseket. Lehet, hogy a szülés utáni vagy az ülőmunkának köszönhető extra túlsúlytól szeretnénk megszabadulni, vagy egy kis izomtömeget magunkra szedni, esetleg szálkásítani akarunk; van, aki nehezen bírja a hétköznapi fizikai aktivitást, a lépcsőzést vagy a hosszabb sétákat, ezért az állóképességén szeretne javítani, mások egyszerűen csak a jó közérzetük visszaszerzésén, az egészség megőrzésén akar dolgozni. Ahhoz, hogy gyorsan észrevegyük az eredményeket, az eltérő célokhoz kell igazítanunk az edzéstervünket és a diétát is, nem mindegy tehát, hogy hogyan kezdünk bele.

Súlycsökkentés, zsírégetés

Gyakran azért döntünk úgy, hogy megismerkedünk az edzések világával, mert észrevesszük, hogy felszaladt ránk egy kis extra súly, így nem jönnek ránk a régi ruháink, esetleg már nem érezzük magunkat olyan vonzónak. Ebben az esetben a legfontosabb dolgunk a kalóriadeficit elérése – azaz több kalóriát kell elégetnünk, mint amennyit beviszünk a szervezetünkbe. Ehhez persze az étkezésre is oda kell figyelni: válasszuk a sovány húsokat, nyers zöldségeket és a teljes kiőrlésű gabonából készült péksüteményeket. A diétát kiegészíthetjük egy finom fehérjeturmix-szal is, de a szálkásító étrendünkhöz jól jöhetnek az esszenciális aminosavak is.

Ami a testmozgást illeti, kombináljuk a kardióedzéseket – így a futást vagy a biciklizést –, valamint az intenzív intervallum edzéseket, de ne maradjanak ki a saját testsúlyos edzések sem, hiszen ezek segítenek leginkább a kalóriaégetésben.

Szálkásítás, tónusos izomzat

Ha kisebb túlsúllyal küzdünk, és ennek ledolgozása mellett az izomtömeget is szeretnénk egy kicsit növelni, tónusos, szép izomzatra vágyunk, a szálkásítás lesz a legfontosabb feladatunk. Itt arra kell odafigyelni, hogy a már megszerzett izomtömegből ne veszítsünk, így tartsunk nagy súlyos edzéseket: koncentráljunk jobban azokra az izomcsoportokra, melyek kevésbé jó állapotban vannak. Az edzéstervünkbe érdemes beiktatni kardió mozgásokat és intenzívebb gyakorlatokat is, amik segítenek megőrizni az állóképességet és a rugalmasságot: erre áldozzunk heti 1-2 napot, a többin pedig fókuszáljunk az izomtömeg növelésére.

Természetesen ilyenkor is fontos, hogy mit eszünk: csökkentsük a szénhidrát és a zsír mennyiségét, fehérjéből viszont fogyasszunk minél többet. Segíthetjük a fejlődésünket azzal, ha az edzések és a megfelelő étrend mellett az aminosavak közül a BCAA-készítményeket is kipróbáljuk, de a glutamin és a fehérjepor is jó választás lehet.

Állóképesség fejlesztése

Ha az a célunk, hogy könnyebben vegyük a mindennapos kihívásokat és ne okozzon gondot egy hosszabb túra vagy néhány emelet megmászása, akkor az állóképesség fejlesztése a legfontosabb feladatunk – az ezt célzó edzések a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét is csökkentik, így ha a súlyvesztés vagy az izomépítés nem fontos számunkra, akkor válasszunk aerob mozgásformákat.

Az egyik legjobb megoldás a futás, mely – hírével ellentétben – rendkívül sokoldalú mozgásforma: kitűzhetünk magunk elé rövidebb vagy hosszabb távokat, választhatjuk a sprintet, az intervallum futást vagy akár egy intenzív sétát is, így sosem fogjuk megunni az edzéseket. Ha ez nem vonzó lehetőség, jó ötlet lehet a biciklizés és az úszás is – ez utóbbi az ízületekhez is rendkívül kíméletes, így a hasonló jellegű problémák esetén érdemes időnként lenézni a helyi uszodába.

Az étkezések során csak arra érdemes odafigyelni, hogy a makrotápanyagok – zsírok, szénhidrátok és fehérje – megfelelő arányban kerüljenek a tányérunkra, a teljesítményünket pedig glutamin segítségével is fokozhatjuk.

Találjuk meg a számunkra ideális mozgásformát

Fontos tudni, hogy bármilyen sport mellett tesszük le a voksunkat, azzal óriási lépést teszünk az egészséges életmód felé. Gondoljuk meg, hogy pontosan mit szeretnénk elérni, és válasszunk ennek megfelelő mozgásformát: az eredmények biztosan nem maradnak el.

A boldogság tudománya, vagyis mi is tesz minket boldoggá

0

A boldogság pszichológiájának tanulmányozása már évtizedek óta foglalkoztatja a tudósokat, és számos kutatás eredménye alapján az alábbiakban összefoglalóban olvashatja, hogy mi is tesz minket boldoggá a tudomány szerint.

Kapcsolatok

Az ember társas lény. A kutatások arra utalnak, hogy a szoros, támogató kapcsolatok erősítik az ember boldogságát. Barátokkal, családtagokkal, romantikus kapcsolatban élőkkel való időtöltés és a közösségben való részvétel mind hozzájárulhat a boldogságunkhoz. Nem is muszáj embernek lennie, akár négylábú kedvenceink is lehetnek a legjobb barátaink.

FH

Pozitív érzelmek

A pozitív érzelmek, mint a boldogság, az elégedettség, a szerelem és a vidámság, erősíthetik az ember jólétét és boldogságát. Nem kell hatalmas, világmegváltó dolgokra gondolni. Néha a legkisebb gesztusok tudnak a legjobban esni az embernek. Az öröm és a boldogság átéléséhez nem feltétlenül szükségesek az élet nagyobb eredményei, az apró dolgok, mint egy mosolygós reggel, egy kedves szó vagy egy apró öröm is boldogságot adhatnak. Kicsinyesnek tűnő dolgok, de van, hogy boldogabbá teszi az illetőt és erőt ad neki a napja további részéhez.

FH

Érzelmi rugalmasság

Az érzelmi rugalmasság az ember képessége arra, hogy az érzelmeit pozitív irányba terelje, és képes legyen leküzdeni a negatív érzéseket. Az érzelmi rugalmasság fejlesztése például az önelfogadás, az empátia, a jelenben élés és a pozitív gondolkodás képességének kialakításával érhető el. Sokat segíthet a stresszes hétköznapokban, ha egy megterhelőbb nap után hallgatunk egy rövid meditációs podcastet elalvás előtt, hogy kikapcsoljuk gondolatoktól túlterhelt agyunkat.

Célkitűzések és teljesítésük

A célkitűzések kitűzése és elérése szintén hozzájárulhat a boldogságunkhoz. A tudomány azt mutatja, hogy az embereknek értelmes célokra van szükségük, amelyek számukra fontosak és megvalósíthatók. Itt sem kell hatalmas, világmegváltó dolgokra gondolni. Ha szeretnénk felújítani otthonunk, nem kell egyből arra gondolni, hogy falakat bontunk és szétszedjük a falakat. Kisebb dolgokkal, mint mondjuk egy kerti bútor megvásárlásával is fel lehet dobni a környezetünket.

A testmozgás és az egészséges életmód

A testmozgásnak és az egészséges életmódnak számos pozitív hatása van az emberi testre és az elmére egyaránt. A kutatások szerint a testmozgás, az egészséges táplálkozás, a rendszeres alvás és a stresszkezelés hozzájárulhatnak a boldogságunkhoz és az általános jólétünkhöz. Fontos, hogy mindennap mozogjunk egy keveset. Mozduljunk ki, sétáljunk egyet, vagy ha vannak gyermekeink, játszunk velük a kertben, barkácsoljunk nekik egy saját kis játszóteret, ahol biztosan nagy kedvencük lesz egy hintakészlet. Az együtt töltött idő mindig segít az ember lelki egészségén. 

Összességében

A boldogság pszichológiája sokrétű és sok tényezőtől függ, azonban a kapcsolatok, a pozitív érzelmek, az érzelmi rugalmasság, a célkitűzések és a testmozgás elengedhetetlen az egészséges testhez és lélekhez.

Hideg végtagok, zsibbadás: így javítható a láb vérkeringése

0

A testünk egészségének egyik fontos eleme a megfelelő vérkeringés. Ha valami nincs rendben a keringésünkkel, akkor azt elsőnek a végtagjainkon vehetjük észre. Ha a lábainkon zsibbadást, hideg-érzést tapasztalunk, akkor az olyan elváltozásokra utalhat, amely az egész testünkre hatással lehet.

Mi okozza?

A hidegben teljesen természetes, hogy a kezünkben és a lábunkban a vér keringése lecsökken, hiszen így védekezik testünk a hővesztés ellen. Ám ha a meleg lakásban, látszólag indokolatlanul is hidegek a végtagjaink az már utalhat betegségre.

A hajszálerek beszűkülése miatt kevesebb vér juthat végtagokba, emiatt azok hőmérséklete csökken. A jelenségnek számos oka lehet. Okozhatja alacsony vérnyomás, ami miatt romlik a végtagok vérellátása, de utalhat cukorbetegségre és érelmeszesedésre is. Utóbbi esetben az erek falára kalcium rakódik le, amely a kisebb hajszálereket el is zárhatja.

Ha azt tapasztaljuk, hogy a lábunk hideg, akkor javasolt a láb vérkeringésének javítása. A kezek és lábak zsibbadása mögött ugyanakkor szintén meghúzódhatnak komolyabb problémák, általában idegrendszeri elváltozásokra utal. Okozhatja az idegek károsodása, de akár agyi elváltozás is lehet a háttérben, mint amilyen a szklerózis multiplex vagy agyi érelzáródás, sztrók. Éppen ezért nem érdemes félvállról venni a tüneteket! Komoly problémákat előzhetünk meg ugyanis, ha odafigyelünk a lábvérkeringés javítására. Ellenkező esetben súlyos szövődmények alakulhatnak ki, a nem megfelelő oxigénellátás miatt a végtagok szövetei elhalhatnak.

Hogyan javítsunk ezen?

A lábvérkeringés javításának legjobb módja, ha az egész testünkben fokozzuk a véráramlást, ennek leggyorsabb és legegyszerűbb módja a testmozgás. Pattanjunk kerékpárra és tekerjünk egyet, de a kocogás vagy egy esti séta is fokozza a vérkeringést az egész testünkben! Masszírozzuk át a zsibbadó vagy kihűlt tagjainkat, használhatunk különböző melegítő hatású olajokat, mandula- vagy búzacsíraolajat.

A folyadékhiány, a dehidratáltság szintén kedvezőtlenül ha a vérkeringésünkre. A téli hónapokban igyunk forró teát sok mézzel, ez segít a folyadékpótlásban és könnyebben átmelegednek a végtagjaink. A méz ásványi anyagokkal, vitaminokkal is támogatja a testünket. De számos étel és fűszer is pozitívan hat a vérkeringésünkre. Az erek tágításával a hagyma és fokhagyma segít a megfelelő vérnyomás kialakításában. A kurkuma és a fahéj szintén stimulálja a vérkeringést, ezáltal a lábvérkeringés javításában is hasznos.

Egyes vitaminok és ásványi anyagok szintén hozzájárulnak a keringés javításához. A vas az egyik fontos alkotóeleme az oxigént szállító hemoglobinnak. A B12-vitamin nemcsak a megfelelő vérkeringés fenntartásában fontos, hanem az idegrendszer működéséhez is elengedhetetlen. Hiányában vérszegénység alakul ki, de olyan idegrendszeri tünetek is jelentkezhetnek, mint a fülzúgás vagy a zsibbadás érzése.

Az életmódunk is sokat javíthat vagy ronthat a keringési rendszerünk állapotán. A mozgásszegény életforma, a rendszeres alkoholfogyasztás vagy a dohányzás fokozzák a szív- és érrendszeri panaszok kockázatát. Az elhízás sem tesz jót a keringésünknek, a szervezet megnövekedett zsírszintje növeli a vérben a lerakódások és az elzáródások veszélyét. A fölösleges kilóinktól való megszabadulással tehát javíthatjuk a keringésünket. A stresszes életmód szintén okozhatja a perifériás keringés lassulását, azaz a végtagjaink vérellátásának csökkenését.

Előzzük meg!

A rendszeresen hideg végtagok vagy a zsibbadás érzése testünk figyelmeztető jelei. Érdemes felkeresni szakorvost a tünetek hátterének pontos feltárása érdekében. Ne feledjük: a súlyos érszűkület a végtag elvesztéséhez is vezethet! Az idegrendszeri tünetek súlyosbodása pedig akár a szklerózis multiplex kialakulását is magával hozhatja. A megelőzés fontos része, hogy a tünetek megjelenésekor keressük fel háziorvosunkat! Az időben feltárt okokkal megelőzhetjük a kialakulóban lévő egészségügyi probléma súlyosbodását.

Természetesen a helyes életmód is nagyban hozzájárul a normális vérkeringés fenntartásához. A rendszeres testmozgás, a megfelelő testsúly kialakítása és az egészséges étkezés mellett kisebb az esélye a keringési panaszok megjelenésének.

Az olyan kevésbé komolynak látszó tünetek, mint a hideg végtagok vagy a zsibbadásérzés hátterében is meghúzódhatnak komoly egészségügyi problémák. Fontos a tünetek időben történő kezelése mellett az egészséges életmóddal történő megelőzés is!

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK