Kezdőlap Címkék Kormánykoalíció

Címke: kormánykoalíció

Az EU két vezető gazdasága a béka feneke alatt

Csődhullám köszönthet Franciaországra – írja a Les Échos című gazdasági lap, arra utalva, hogy az elmúlt években is lassult a francia gazdaság, de nem produkált olyan mélyrepülést mint a német.

Most viszont a konjunktúraindexek óriási lejtmenetet jeleznek, és senki se sejti, hogy mikor lehet fellendülés. A szolgáltató szektor, amely a legfontosabb Franciaországban, 45 pontot ért el a beszerzési menedzser indexben miközben egy hónapja még 49 volt. Az ipar 44 pontról 43 pontra csökkent. Közben Franciaországnak nincsen jövő évi költségvetése, mert Macron elnöknek hiányzik a parlamenti többsége ahhoz, hogy elfogadtasson egy ésszerű költségvetést. Németországban is politikai válság akadályozza, hogy a döntéshozók a gazdaságra koncentráljanak.

“44 éve nem volt ilyen mély válság a német iparban”

Európa legnagyobb gazdaságában a munkahelyek 59%-át a Mittelstand adja, a kis és közép vállalkozók, de most ők is nagy bajban vannak. A Beckhoff Automation 44 éve gyárt irányítási berendezéseket az iparnak, de ilyen krachot még sohasem tapasztalt – nyilatkozta a BBC tudósítójának a cég vezetője.

“Minden 5-8 évben jön egy válság a gazdaságban, de ez a mostani más, ez igazán mély, ez már krach“

– mondja Hans Beckhoff. Ők nem panaszkodhat, mert nekik még elég jól megy.

“a gazdaság igazán lelassult. Az idei profit meg sem közelíti azt, amit az elmúlt három évben elértünk”

– hangsúlyozza Friderike Beckhoff, a főnök lánya, aki fejlesztési igazgató a cégnél.

Mi okozza a német ipar gyengélkedését, ami semmi jót nem jelent Európának és ezen belül Magyarországnak? Mindenekelőtt az energiaválság, az olcsó orosz energia megszűnése – írja a BBC tudósítója arra utalva, hogy Putyin Ukrajna elleni agressziója óta az energiaköltségek az egekbe emelkedtek. Azóta csökkentek ugyan, de még mindig lényegesen magasabbak mint az USA-ban vagy Kínában.

A kínai konkurrencia egyre jobban nyomul előre Európában: Németországnak már évek óta Peking a legnagyobb kereskedelmi partnere. Az általános infláció is gondot okoz, ezenkívül pedig a lerobbant infrastruktúra sem segíti a vállalkozásokat Németországban – írja a közszolgálati Deutsche Welle. Amely siet ehhez hozzátenni, hogy fokozódik a munkaerőhiány, elsősorban a jó szakmunkások hiányoznak a német iparból. Mindehhez hozzájárul még a bürokratikus ügyintézés lassúsága Berlinben és Brüsszelben.

Nincs stratégia

A vállalkozók leginkább azt fájlalják, hogy a kormány és az Európai Unió nemigen találja az irányt a globális versenyben, ahol Németország mindinkább lemarad, mert a felsorolt problémákon túl magasak a munkabérek és a szociális juttatások. Az Európai Unió, amely a világgazdaságnak mind kisebb részét produkálja, fizeti ki a globális szociális kiadások 50%-át. Így nehéz versenyben maradni az USA-val, Kínával vagy Japánnal.

“Olyan kormányzati stratégia kell, amely nem változik szinte állandóan, olykor 180 fokkal. Így nem tudunk tervezni. Még a rossz döntés is jobb ennél, mert akkor legalább tudjuk, hogy mire számíthatunk”

– vázolja föl a helyzetet a Ziehl-Abegg légkondicionálással foglalkozó cég főnöke. Joachim Ley elmondja, hogy “ez a döntésképtelenség nagy terhet ró a vállalkozásokra Németországban.”

Berlinben a kormánykoalíció összeomlott, február 21-re írták ki az új választást.

Nincs biztos költségvetése jövőre, mert az alkotmányban rögzített pénzügyi fék miatt a kormány nem növelheti a költségvetés hiányát illetve az államadósságot. Ezért javasolja azt Mario Draghi, az Európai Központi Bank ex vezére, hogy az Európai Unió vegyen föl közös kölcsönt, amelyből finanszírozni lehetne olyan stratégiai terveket mint a digitális vagy zöld átállás illetve Ukrajna támogatása. Draghi elképzelését támogatja Macron francia elnök és Meloni olasz miniszterelnök, de Németországban erősen vitatott ez a probléma, a magyar kormány elzárkózik ettől.

Jönnek a kínaiak

A németek fedezték fel az autóipar lehetőségeit Kínában, ahol a Volkswagen már az ötvenes évek végén gyárat épített Sanghajban. Merkel kancellár minden évben ellátogatott Pekingbe népes üzleti küldöttség élén. Olaf Scholz is elment Kínába az USA rosszallása ellenére. Csakhogy Kínában közben felnőtt az autóipar, és rohamtempóban exportál Európába.

“2021 óta az elektromos autók exportja 1150%-al nőtt meg Kínából Németországba”

– nyilatkozta Cyrus de la Rubia, a hamburgi kereskedelmi bank vezető közgazdásza. Aki hozzátette: “ez az elektromos autók exportja, a hagyományos kocsikkal együtt a német import 600%-kal nőtt meg Kínából.”

A vásárlók a gyenge konjunktúra miatt visszafogják magukat, ezért a Volkswagen kénytelen volt bejelenteni: három gyárat bezárnak, és így több tízezer ember kerülhet az utcára. Ilyen még sohasem volt a Volkswagen 87 éves történetében, és ez valóságos sokkot okoz a német társadalomnak.

Más oldalról a kínai piac sem a régi: kevesebb német autót vásárolnak. A Volkswagen, amely Németország legnagyobb privát munkáltatója , 64%- os profit csökkenést jelentett a harmadik negyedévben. Az ok: csökkenő eladások Kínában. A Mercedes 54%-os profit csökkenést jelzett ugyanebben a periódusban és ugyanebből az okból.

Az Európai Unió védővámokat jelentett be a kínai elektromos autók importjának korlátozására, de Németország és Magyarország a döntés ellen szavazott. Németországban úgy vélik, hogy nem ez a megoldás hanem a saját autóipar újító képességének fokozása, a nagyobb hatékonyság.

Frederike Beckhoff fejlesztési igazgató szerint:

”komolyan kell gondolkodnunk a termelékenység növelésén, mert egyáltalán nem vehetjük biztosra azt a jólétet, melyet elértünk itt Németországban illetve Európában.”

A német vállalkozói kamarában az újítás fontosságát hangsúlyozzák :” nagyon sok múlik azon, hogy képesek leszünk -e az innovációt felgyorsítani és magas szinten tartani egész Európában”- fejtegeti Klaus Günther Deutsch, aki az ipari stratégiai osztályt vezeti a Német Vállalkozók Szövetségének /BDI/ kutató intézetében. Végül a BBC Winston Churchillt idézi:

”sose hagyjunk kihasználatlanul egy jó kis válságot!”

Izrael: az ultraortodox fiatalok is hadkötelesek

Történelmi fordulat Izraelben, ahol a legfelső bíróság egyhangúlag úgy döntött: ezentúl az ultraortodox fiatalokat is besorozzák a hadseregbe. Emiatt összeomolhat a kormánykoalíció Jeruzsálemben.

“Egy nehéz háború kellős közepén az egyenlőtlenség ezen a téren mind nagyobb terhet jelent, ezért meg kell oldanunk ezt a problémát” – indokolta a kilenc tagú legfelső bíróság a döntést.

“A hadseregben és a biztonsági szolgálatoknál emberhiány mutatkozik” – állapította meg a bíróság arra utalva, hogy a 2023 októberében elkezdődött gázai háború mind több áldozatot követel, és senki sem látja még a konfliktus végét. Eddig több mint hatszáz katona halt meg a gázai háborúban. A haredi ultra ortodox közösség tagjai eddig mentesültek a katonai szolgálat alól. Benjamin Netanjahu kormányában részt vesznek olyan szélsőjobboldali pártok, melyek elleneznek minden változást ebben a tekintetben, ezért előfordulhat, hogy a kormány összeomlik Izraelben.

A kormány képviselői a legfelső bíróság előtt azzal érveltek, hogy a sorozás elrendelése a haredi közösségben “szétszakítaná a társadalmat.”

Jichák Goldknopf ultraortodox építési és lakásügyi miniszter a legfelső bíróság döntése után úgy nyilatkozott, hogy “az ítélet rendkívüli szerencsétlen és csalódást okoz”, arról azonban nem beszélt, hogy az Egységes Tóra párt kilép-e a koalícióból?

Eddig miért nem katonáskodtak?

Izrael biztonsága érdekében a lányokat is behívják a hadseregbe hiszen a zsidó állam megalakulása óta gyakran fenyegeti létében is valamilyen külső támadás a kicsi és nehezen védhető országot. Ráadásul Nagy Izrael területén már több arab él mint zsidó, és a demográfia nem Izrael népének kedvez.

A haredi közösség úgy véli, hogy a jesivákban tanuló ultra ortodox fiatalok azzal teljesítik hazafias kötelességüket, hogy folytatják a több ezeréves vallási tradíciójukat. Nem is alkalmasak katonai szolgálatra, mert a vallási tanulmányokra koncentrálnak, és elhanyagolják a matematikát, fizikát vagy a történelmet.

A haredi közösség rendkívül családcentrikus, és minden gyermeket isten adományának tekint, ezért a létszáma dinamikusan növekszik: évente több mint 4%-kal. A hivatalos adatok szerint évente 13 ezer ultraortodox férfi éri el a 18 éves korhatárt amikor be kellene vonulnia, de közülük csak kevesen teszik ezt: még a 10%-ot sem éri el az arányuk. Ezen változtathat a legfelső bíróság ítélete, amely immár a haredi közösséget is katonai szolgálatra kötelezi Izraelben.

Kormány és energiaválság Olaszországban

Mario Draghi miniszterelnök megnyerte a bizalmi szavazást a szenátusban, de elveszítette többségét miután a kormánykoalíció három fontos pártja tartózkodott a szavazás során (a szélsőjobb Liga, a jobboldali Hajrá Olaszország és az 5 csillag mozgalom). Draghi szeretné folytatni a kormányzást, ezért megpróbál támogatást szerezni a nemzeti egységkormányhoz.

Az Európai Központi Bank egykori elnöke arra hivatkozik, hogy Olaszország gazdasági válság küszöbén áll, és ilyenkor nem hiányzik még egy politikai válság.

Energia krízis

Mario Draghi miniszterelnök 15 egyezményt írt alá Algériában, hogy megpróbálja biztosítani Olaszország energiaellátását. Oroszország után Algéria Olaszország második legfontosabb energia szállítója.

Mario Draghi a kormányválság kellős közepén szakított magának időt az algériai tárgyalásokra.

 “Ez az energiaegyezmény a testamentumunk. Megmutatja, hogy egyre jobb és kiterjedtebb együttműködésre törekszünk ezen a téren”

– hangsúlyozta Mario Draghi Algériában.

Olaszország is rendkívüli mértékben függ az orosz energiától, és bár Putyin elnök megígérte, hogy teljesítik szerződéses kötelezettségeiket, de Rómában inkább diverzifikálják a szállítói hálózatot nehogy Moszkva zsarolni tudja őket. Abdelmadzsid Tebbun algériai elnök elmondta, hogy három külföldi óriással kötöttek olaj és földgáz szerződéseket: az olasz ENI-vel, a francia Totallal és az amerikai Occidental Petroleummal.

Az egyik szerződés a Berkine olajmező kiaknázására irányul: ez több mint egymillió hordó olajat jelenthet – írja az AFP hírügynökség. Ennek a szerződésnek az értéke 4 milliárd dollár – jelentette ki Algéria államfője.

Dehát ez a jövő, a jelen a földgáz, amelynek exportja idén már olyannyira megnő, hogy megelőzi  az orosz importot Olaszországban – hangsúlyozta Draghi miniszterelnök.

Putyin zsarolási potenciálja csökken

Oroszország tavaly az első helyen állt a földgáz szállítók között 28,9 milliárd köbméterrel, ez az olasz szükséglet 38%-a. Algéria volt a második helyen 22,5 milliárd köbméterrel. Ez Olaszország gáz importjának 30%-át tette ki. 20 milliárd köbméter földgázról állapodott meg Draghi miniszterelnök még áprilisban amikor kiderült: nem lehet biztosan számítani az orosz földgázra.

Most ez az algériai földgázszállitás növekszik 4 milliárd köbméterrel.

2023-ban és 2024-ben tovább nőhet az algériai földgázexport Olaszországba – akár 9 milliárd  köbméterrel.

Algéria Afrika legnagyobb földgázexportőre, amely Európa szükségleteinek 11%-át fedezte. Eddig.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK