Amerikai pénz menti meg a válságban levő európai fociklubokat?

0
2121
wikipedia.com

Az angol Premier League 650 millió dollárt veszített a Covid-19 járványon – állapította meg a Deloitte. A Barcelona elnöke, Josep Maria Bartomeu elmondta: 200 millió euró a veszteségük. Eddig. Egy amerikai dollár milliárdos ezt a helyzetet akarja kihasználni és másokat is erre buzdít.

Egyszerre két Premier League klubbal folytat tárgyalásokat Joseph DaGrosa Jr. A dollármilliárdos és a Kapital Football Group elnöke. Befektetés szempontjából az angol bajnokság a csúcs – magyarázta a CNN tudósítójának. „Az egész világon ezt nézik, ha minőségi focit akarnak látni. Ezért ennek van a legnagyobb elismertsége.” A dollár milliárdos célja az, hogy a megvásárolt klub köré üzleti hálózatot építsen ki éppúgy mint a Manchester City. Amely létrehozta a City Football Groupot a futballcsapat üzleti háttereként. Ugyanilyen szerepet kíván játszani a Kapital Football Group is. Az sem baj, ha a futball klub veszteséges: „minket nem érdekel, ha a futball klub pénz veszít – különösen, ha ezt a koronavírus válság idején teszi. Mi megértjük, hogy a világ változik, de azt gondoljuk: ha a futball csapat a pályán sikeres, akkor abból előbb vagy utóbb pénzügyi siker is lesz!” Az amerikai milliárdos ért azért a focihoz is: „nekünk fontos, hogy milyen a klub vezetése, ki az edző, de még fontosabb az infrastruktúra. A fiatalok nevelése. Van-e a klubnak sikeres futball akadémiája?” – nyilatkozta a CNN sport rovatának.

Válság idején kell vásárolni

Joseph DaGrosa Jr. először Franciaországban próbálkozott: megvette a Bordeaux első osztályú csapatát, de azután el is adta. Utána a Newcastle következett volna Angliában, de az utolsó pillanatban meghiúsult a futball klub eladása. Azóta viszont beütött a Covid-19 vírusjárvány és nyomában a válság: a futball stadionok üresek. A kluboknak hiányzik a jegybevétel, sok mérkőzés elmaradt. Így aztán az amerikai befektetők pénze ma már jobban érdekel mindenkit Európában. „Ez egyedülálló alkalom, hogy olcsóbban vegyük meg a klubokat. Ami ennél is fontosabb: a játékosokat is olcsóbban lehet megszerezni ilyenkor. A kluboknak ugyanis égetően szükségük van pénzre, ezért kénytelenek engedni a játékosok árából is.”

A minta a City Football Group

Ez tíz éve jól működik. Abu Dhabi uralkodója, Manszur sejk 2008-ban vette meg a Manchester City-t, amely mostanában a legjobbak között van a Premier League-ben. A pénzügyi háttér csoport pedig ugyancsak nyereséges. Újabb futball klubokat vásároltak az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Japánban, Spanyolországban, Indiában és Uruguayban. A sikerre mások is felfigyeltek: a China Media Capital 13%-os részesedést szerzett 400 millió dollárért. Egy amerikai befektető csapat, a Silver Lake 500 millió dollárért 10%-os részesedést vásárolt.

„Az ötlet az, hogy diverzifikálják a bevételeket, és egyidejűleg egységes üzleti modellben működjenek” – hangsúlyozza Joseph DaGrosa Jr. dollármilliárdos befektető, aki a CNN sportnak nyilatkozott.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .