A „Vadállat”, női SS főnök Auschwitzban

0
3320
múlt-ko

200 olyan nőről jelent meg könyv, akik Auschwitzban szolgáltak az SS kötelékében és felügyelők voltak a haláltáborban, ahol több mint egymillió embert gyilkoltak meg a holokauszt idején.

A legrettegettebb női SS felügyelő Maria Mandl volt, akit a haláltáborban vadállatnak neveztek. Két évig volt főfelügyelő 1942 októbere és 1944 októbere között. 1912-ben született egy cipész lányaként, és náci meggyőződésből vállalta a börtönőrök munkáját a lágerekben először Németországban. Annyira elégedettek voltak a munkájával, hogy Auschwitzba küldték, az SS által irányított legnagyobb haláltáborba. Azalatt a két év alatt amíg Maria Mandl ott szolgált, több mint félmillió nőt és gyereket gyilkoltak meg.

A könyörtelen SS főfelügyelő munkaidő után partikat rendezett, ahol sok kolléganője talált párra a haláltáborban szolgáló SS őrök között. Maria Mandl rendezte azt a partit is, amelyen Auschwitz gázkamráinak építőjét köszöntötték a haláltáborban. Az építész hálásan köszönte meg a szívélyes fogadtatást, és beírta nevét Maria Mandl emlékkönyvébe. A náci rendszer bukása után Maria Mandl a bajor hegyekben bujdosott, de az amerikaiak elfogták és kiadták Lengyelországnak. Ott az Auschwitz perben halálra ítélték éppúgy mint a tábor egykori parancsnokát. Mindkettejüket a haláltáborban akasztották fel.

múlt-kor

SS házasságok Auschwitzban

A fényképekkel gazdagon illusztrált kötet bemutatja, hogy Maria Mandl partijain nagy élet folyt, ami feltűnt a tábor parancsnokának is. Parancsban tiltotta meg az ilyen összejöveteleket, mert a tivornyázó SS őrök zajongása nem hagyta őt aludni.

Sok házasság mégiscsak létrejött a haláltáborban szolgáló SS őrök között. Louise Viktoria Rust, aki 1942 áprilisától szolgált a haláltáborban egészen annak kiürítéséig 1945 januárjában, 1943-ban összeházasodott Heinz Schulz SS tiszttel. A szerencsétlen rabokkal készíttette el a menyasszonyi ruháját a láger szabóműhelyében.

Herta Marta Tack SS felügyelő ugyanígy kötött házasságot 1942-ben az ugyancsak Auschwitzban szolgáló SS tiszttel: Friedrich Stiwitz-cel.

Egy másik többszörösen kitüntett SS veterán büntetésből került Auschwitzba: Emma Zimmert alkoholizmusa miatt küldték a haláltáborba fegyőrnek. A háború után elfogták, és egy brit hadbíróság halálra ítélte. Őt is felakasztották.

Kik voltak a női fegyőrök Auschwitzban?

Nagyon alacsony iskolai végzettségű nők, akik számára az SS karriert jelentett. Alig volt olyan közülük, aki leérettségizett volna. Egyetemet egyikük sem végzett.

A haláltáborban teljhatalmat kaptak a foglyok felett, és ezt élvezték hiszen korábban a társadalomban és a családban mindíg nekik kellett engedelmeskedniük.

Az SS női részlegével eddig nemigen foglalkoztak hiszen Auschwitzban körülbelül 200 nő szolgált miközben férfiakból többezer. A nürnbergi bíróság az SS-t háborús bűnös szervezetnek nyilvánította és feloszlatta. A haláltábor ma múzeum, amely a többi között ilyen kiadványokkal akarja felhívni a figyelmet arra, hogy egyszerű hétköznapi nőkből hogyan válhatnak szadista gyilkosok, ha teljhatalmat kapnak mint aférfiak.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .