A spanyol vagongyár találmányára fájt Moszkva foga

0
1195
railway-news.com

Nemzetbiztonsági okra hivatkozva utasította vissza a Magyar Vagon szépen feltőkésített ajánlatát a spanyol Talgo. A CIA figyelmeztette a spanyolokat, hogy a magyar ajánlat igencsak veszélyes lehet, mert a spanyol cég licence lehetővé teszi, hogy a vonatok gyorsan váltsanak fesztávot.

A spanyol vasút más fesztávolságú mint az európai szabvány, ezért a gyors váltás időt és pénzt takarít meg. Csakhogy a cári Oroszország és nyomában a Szovjetunió is az európai szabványtól eltérő szélesebb fesztávolságú vasúti rendszert épített ki. A vasút a háborús logisztika fontos eszköze, és Putyin Ukrajna elleni agressziója óta a NATO árgus szemekkel figyeli Moszkvát. Sok olyan NATO tagállam van, amely tart attól, hogy Putyin vissza akarja állítani a cári birodalmat, a szovjet határokat. Emiatt fegyverkezik olyannyira Lengyelország és a balti államok. Az Európai Unió új külügyi képviselője az észt Kallas vagyis Brüsszel felvállalja ezt az aggodalmat. Finnország, amely egykor a cári birodalom része volt, ezért adta fel semlegességét, és ezért lépett be a NATO-ba.

Ursula von der Leyen Orbánt bírálta oroszbarát külpolitikájáért

A brüsszeli bizottság újraválasztott elnöke Prágában beszélt egy biztonságpolitikai konferencián, ahol feltette a kérdést: ”hibáztatta valaki is a magyarokat az 1956-os szovjet invázióért?” Orbán Viktor a rendszerváltáskor épp 1956-ra hivatkozva ismételte meg a jelszót: ruszkik haza! Most viszont oroszbarát húrokat penget, és ezt sem Brüsszelben sem Washingtonban nem nézik jó szemmel.

Az Egyesült Államok már 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Oroszországot, és Putyin Ukrajna elleni agresszióját követően – 2022 február 24 – az Európai Unió is csatlakozott ehhez. Ursula von der Leyen erről azt mondta Prágában:

”Az ukrajnai háború két dolgot megtanított Európának. Egyrészt illúziónak bizonyult, hogy a kölcsönös gazdasági függőség a biztonság útja, mert az oroszok sohasem támadnának Európára, amíg az onnan vásárolja a földgázt.”

Ez Merkel kancellár politikájának bírálata hiszen a korábbi német kancellárnak szívügye volt a gazdasági együttműködés Oroszországgal. Ursula von der Leyen állítása, hogy Oroszország ukrajnai agressziója Európa megtámadását jelenti, erős túlzás hiszen Moszkva épp azt akarta megakadályozni, hogy Ukrajna a NATO-hoz csatlakozzon. Putyinnak nincsen ereje arra, hogy a NATO-t megtámadja. Ezért is lépett be sietve a NATO-ba Finnország és Svédország.

Mi volt a második tanulság Európa számára?

“Elhanyagoltuk a védelmi kiadásokat az Európai Unióban“

– hangsúlyozta Ursula von der Leyen Prágában. A NATO előírása a GDP 2%-a, melyet Putyin Ukrajna elleni agressziója előtt sok tagállam nem teljesített. A többi között Németország sem, ahol Ursula von der Leyen korábban hadügyminiszter volt. Orbán Viktor viszont régóta forszírozza a hadiipar fejlesztését, Magyarország immár a GDP 2%-át fordítja katonai kiadásokra. Lengyelországban ez az arány meghaladja a 4%-ot! Lengyelország, melyet a Hitler-Sztálin paktum eltüntetett a térképről 1939-ben, harci lázban ég, és mind nagyobb szerepet játszik mind a NATO-ban mind pedig az Európai Unióban.

A magyar-lengyel barátság jelenleg politikailag tetszhalott hiszen Varsóban senki sem nézi el Orbán Viktornak oroszbarát politikáját.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .