A kínai hadiipar lefőzte az USA-t?

0
1039
naval.com

Egy modern kínai romboló meghátrálásra késztette az amerikai flottát, mert informatikai eszközei hatékonyabbnak bizonyultak – közölte a kínai haditengerészet tudományos lapja egy olyan incidensről, mely a két világhatalom flottája között még tavaly decemberben történt.

A US Electronic Attack Squadron 136 parancsnokát felmentették tisztségéből, sőt a haditengerészettől is elbocsátották. A rövid indoklás:

“az admiralitás elveszítette a bizalmát William Coulter parancsnoki képességeiben.”

Ezzel szinte egyidőben kitüntették a Nancsang romboló parancsnokait, mert

“eredményes akciót hajtottak végre az amerikai repülőgéphordozó flotta ellen.”

Pekingben a legfelső politikai-katonai vezetés, melynek élén Hszi Csin-ping elnök áll, modell értékűnek nevezte a Nancsang romboló helytállását, és példaképnek állította az egész hadsereg és flotta elé. Hszi Csin-ping elnök korábban 2025-re akarta beérni az USA-t az informatikai fejlesztések terén, de a Nancsang rombolónak ezt már előbb, 2023 decemberében sikerült bizonyítania.

A vadonatúj rombolón olyan informatikai rendszer működött, amely a mesterséges intelligencia segítségével meg tudta bénítani az amerikai haditengerészet rendszerét. Ez a kill web kényszerítette meghátrálásra az amerikai flottát, amely ugyancsak meglepődött ezen.

A Boeing EA 18 G rendszere eddig ugyanis eredményesen bénította meg az ellenséges informatikai hálózatokat. A kínaiak ezt maguk tapasztalták amikor Nancy Pelosi, a washingtoni képviselőház akkori elnöke Tajvanra repült kiváltva ezzel Peking dühét 2019- ben. Az USA el akart kerülni minden problémát, ezért a Boeing védelmi rendszerét felhasználva megbénította a kínai hírszerző hálózatot vagyis a kínaiak még hogyha akarták volna is, nem tudták volna kilőni Nancy Pelosi gépét, mert nem voltak képesek meghatározni, hogy hol jár éppen. Peking persze nem akarta lelőni az USA képviselőházának elnökét, de valószínűleg szívesen megzavarta volna a tajvani utazást, ha tudta volna. 2019-ben Hszi Csin-ping elnök kiadta a parancsot: nekünk is legyen olyan informatikai rendszerünk mint a Boeing EA 18 G vagy, hogyha lehet, akkor még hatékonyabb. És a kínai hadmérnökök ilyen rövid idő alatt kifejlesztettek egy olyan informatikai rendszert, amely megbénította azt az amerikait, melyet pontosan erre a célra fejlesztettek ki!

A mesterséges intelligencia a kínaiak aduja

Szakértők szerint ennek köszönhetik a kínaiak, hogy ezen a téren lefőzték az Egyesült Államokat. Mi következik ebből? A kínai flotta stratégiája eddig óvatos és védekező volt, mert Pekingben pontosan felmérték az amerikai flotta erejét, de az új technológiával felszerelve a kínaiak aktívabbak lehetnek. Különösen, mert a Nancsang az első ebből a hajó osztályból, hamarosan két újabbat kap a kínai haditengerészet. A Nancsang egyedül állította meg az amerikai hajórajt, amely közelről akart megszemlélni egy kínai hadgyakorlatot. Azért tudta ezt megtenni, mert az egész flotta hírszerző rendszerének információit megkapta élőben – hála a mesterséges intelligenciának – miközben a killer web megbénította az amerikaiak informatikai rendszerét. Hogy válaszolt az amerikai flotta a kínaiak akciójára?

A repülőgép hordozó hajóról vadászgépek emelkedtek fel, hogy a levegőből bénítsák meg a Nancsang informatikai rendszerét, de nem jártak sikerrel. A kínai romboló továbbra is megkapott minden szükséges információt míg az amerikaiak “megvakultak és megsüketültek.”

Az amerikai hajóraj parancsnoka levonta a tanulságot, és kiadta a visszavonulási parancsot. A US Navy vezérkarának főhet a feje: hogyan szerezzék vissza az informatikai fölényt ezen a kulcsfontosságú területen?

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .