Ukrán titkosszolgálat: nem tőlünk szerezte a rakéta technológiát Észak-Korea

0
891

A londoni International Institute of Strategic Studies szakértője azt írta augusztus közepén, hogy minden bizonnyal Ukrajnából származik az a rakéta technológia, amely lehetővé tette az interkontinentális rakéták kifejlesztését a világtól elzárkózó nemzeti kommunista rendszer számára.

A CNN amerikai hírtelevízió utánajárt a dolognak: exkluzív riportjában még két észak-koreai kém is szerepel, akik Ukrajnában buktak le miközben megpróbáltak rakéta technológiai információkhoz jutni. A CNN-t egy magát megnevezni nem kívánó magasrangú titkosszolgálati tiszt tájékoztatta Ukrajnában arról, hogy ők a maguk részéről mindent megtesznek azért, hogy a szovjet időkből megmaradt rakéta technológia ne kerüljön Észak Korea vagy más kétes szándékú hatalom kezébe. Mit írt az International Institute of Strategic Studies szakértője?

Ukrajnában Juzsnoje rakéta kutató centrumban terveztek olyan rakétákat, melyeket azután Észak Korea továbbfejlesztett és sikeresen kipróbált.

Valószínű tehát, hogy innen származik a technológia. Az ukrán titkosszolgálat bemutatott egy filmet a CNN-nek, melyen két észak-koreai kém látható amint rakéta dokumentumokat keresnek. A két kémet, akik Észak Korea moszkvai nagykövetségéről érkeztek mint „kereskedelmi megbízottak” , elfogták és nyolcéves fegyház büntetésre ítélték. Jelenleg is büntetésüket töltik Zsitomir városában. A CNN a börtönben felkereste őket. Egyikük elmondta: valóban titkos adatgyűjtés volt a feladatuk Ukrajnában. Az eset nem friss, a kémkedésre 2011-ben került sor. Újra lebukott egy észak-koreai kém csapat 2015-ben. Mind az öt észak-koreai kiutasították mielőtt bármilyen információhoz juthattak volna- közölte a titkosszolgálati tiszt az amerikai hírtelevízióval.

Ukrajnában nyugatbarát fordulat történt: Putyin barátja, Janukovics megbukott Kijevben. Azóta az ukránok megpróbálnak közeledni az Egyesült Államokhoz. Pénzügyminiszterük például sokáig egy olyan amerikai nő volt, akinek a szülei Ukrajnából vándoroltak ki az Egyesült Államokban. Az ukrán titkosszolgálat tisztje szerint egyértelmű: nem őket terheli a felelősség azért, hogy Észak Korea olyan rakéta technológiához jutott, mellyel már az Egyesült Államokat is fenyegetheti.

Akkor honnan jöhetett a fejlett technológia? Oroszországból- állítja a magát megnevezni nem kívánó ukrán titkosszolgálati tiszt. Bizonyíték természetesen nincs. Az International Institute of Strategic Studies is megemlíti Oroszországot, de miután ott jobb az ellenőrzés, nem tartja valószínűnek, hogy átadtak volna korszerű rakéta technológiát Észak Koreának. Putyinnak ugyanis aligha érdeke, hogy az orosz határok mentén olyan atomhatalom jöjjön létre, mely interkontinentális rakétával is rendelkezik. Azt viszont felveti a tanulmány, hogy

sok észak-koreai hadmérnök tanult a szovjet akadémiákon a nyolcvanas években. Ők voltak a legszorgalmasabb diákok.

A nagy Szovjetunió bukása után Észak Korea megpróbált megvásárolni orosz hadmérnököket. Lehet tehát, hogy Észak Korea interkontinentális rakétái azért hasonlítanak a szovjet rakétákhoz, mert olyan hadmérnökök konstruálták őket, akik a Szovjetunióban tanultak vagy épp tanítottak?

A végeredmény szempontjából persze nagyjából mindegy, hogy honnan származik a rakéta technológia, mellyel Észak Korea immár el tudja érni az Egyesült Államokat is. A kérdés inkább az, hogy miképp lehet megakadályozni az ifjú diktátort, hogy fel is használja a rakétákat? Putyin orosz elnök szerint az USA-nak ajánlatot kellene tennie Észak Koreának: ha abbahagyjátok a rakéta kísérleteket, akkor mi nem rendezünk több nagy hadgyakorlatot a koreai félsziget déli részén. Ilyen nagy amerikai-dél-koreai hadgyakorlat jelenleg is zajlik és ezt háborús fenyegetésnek értékelik Phenjanban. Putyin hamarosan Kínába utazik, hogy részt vegyen a BRICS csúcson. A fő téma a gazdaság lesz, de amikor az orosz elnök négyszemközt tárgyal Hszi Csinping elnökkel, akkor minden bizonnyal szóba kerül Észak Korea is.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .