Bócsa, a turizmus Mekkája

0
1832

Ezernyolcszáz fős kistelepülés a Kiskunság közepén. Most hirtelenjében szinte megduplázná kilenc vendégfogadójának számát Bócsa, már ha mindegyik uniós pályázatnyertes ezt fog építeni. Kérdéses körülmények akadnak, visszaélés sem kizárt. A bócsai polgármester közölte szerkesztőségünkkel: kérdésekre csak élőadásban válaszol.

Öt évig kell panzióként, vendégházként üzemeltetni a közpénzes pályázati támogatással felépült házakat, aztán beköltözhet a család, vagy el lehet adni. Erre hívta fel a figyelmet az Index, amelyben arról ír, hogy a választások előtt nem sokkal a kormány 623 jelentkezőnek osztott ki EU-s milliárdokat vidékfejlesztési pályázaton, túlnyomó többségüknek falusi szálláshely építésére.  Nagy részüknek a maximálisan megítélhető mintegy 49 millió forintot (160 ezer eurót).

Az Index azt találta, hogy a győztesek között legalább kéttucatnyi kormánypárti polgármester, fideszes vezetésű településeken alpolgármester, jegyző, aljegyző, illetve potentátrokon. Van trafiktulajdonos, iskolaigazgató és tucatnyi független polgármester is.

A Független Hírügynökség az egyik nyertes falut nézte meg részletesebben. Bócsa a kiskőrösi kistérségben található, Kecskeméttől dél-délnyugatra 25 kilométerre, Soltvadkerttől északkeletre 10 kilométerre fekszik, 1800-an lakják. Itt is hirdettek győzteseket, amelyekkel jelentősen, akár közel duplájára nőhet a faluban található szálláshelyek száma. (Ezt azért nem lehet eldönteni, mert a pályázati kihirdetési lapok mellékelt leírásai mindenütt üresek.)

Az biztos, hogy nyert Szőke-Tóth Mihály polgármester két rokona, egyikük az édesanyja, aki 48,264 milliót kapott a 82 milliós teljes beruházáshoz, másikuk 47,5 milliót a 80,5 millión belül.

Kerestük a polgármester, ha visszahív minket, feltesszük kérdéseinket.

Addig is néhány érdekesség a hazai turizmusban a célpontok közt nem az élmezőnyben lévő kistérség e vonásáról. (A falu honlapja

a tájházat, a bugaci buckavilágot és a homokpusztát említi meg nevezetességként,

turisztikai lehetőségnek pedig a halásztavat és a vadásztársaságot hozza szóba.)

Szőke-Tóth Mihály polgármester. Forrás: bocsa.hu

Jelenleg kilenc olyan panzió, vendégház van a faluban és közvetlen környékén,

ahol – a falu honlapján olvasható adatok szerint – közel száz embert tudnak elhelyezni. Emellett az egyik helyen kempingezni is lehet, akad továbbá 30 fő számára önkormányzati tulajdonú ifjúsági szálláshely.

Ehhez jön az az egytucat nyertes pályázat, amely vendéglátásra ad pénzt, 22 és 49 millió közti összegben. Az Index 11-ről ír, de az eredményhirdetésekből kiderül, hogy alig három hete is odaítéltek 49 milliót komplex turisztikai szolgáltatás kiépítésére Soltvadkerten egy bócsai magánszemélynek. Rajta kívül van még egy céges nyertes (Hodir Kft.) szintén soltvadkerti célponttal.

Átböngészve a listát, találhatunk olyan céges győzteseket (Gomba Unió Kft., Kunsági Lúd Termelői, Kereskedelmi Kft. és Top Tojás Kft.), amelyek esetében ismeretlenül nem zárható ki például munkahelyi szállás létesítése a turisztikai cél mellett.

A többiek mind magánszemélyek. Egy esetben már meglévő (kicsi, 3 szobás) vendégház bővítése 54 milliós beruházással, ebből 32 millió a támogatás. Az is látható, hogy az egyik legnagyobb, 15 fős vendégház tulajdonosa 36 millióból (22 millió a pályázatból) egy másik szálláshelyet ígér felhúzni. Ugyanennek a családnak van már most is egy másik, kisebb, hat fős vendégháza. Ahogyan a fenti, a bővítésre pénzt kapott pályázó famíliájából nyertek el 45 milliót egy 81 milliós panzióra.

Vagyis igaz lehet a falu honlapjának ismertetője, amely szerint 5-6 család foglalkozik falusi turizmussal. Ez a kör bővülhet most például egy

„bababarát szálláshely kialakítása az ország szívében”

leírású pályázat keretében egy hölggyel, aki 82 millióból szándékozik építeni, amihez kapott 44,5 milliót.

A családilag közel százmilliót elnyerő Szőke-Tóth Mihály azt mondta az Indexnek, hogy az izsáki történetet jól ismeri, nem kíván hasonló késbe belefutni. (Az izsáki polgármester ellen tavaly vádat emeltek, mert a gyanú szerint két faluban is eljátszotta a „papíron vadászház, a valóságban saját családi otthon” csalását.)

Az persze még korántsem biztos, hogy ezek az építések mind meg is valósulnak (akármi a hátterük). A bócsai elöljáróban él kétség, mert az utóbbi két-három évben megugrottak az építőipar költségei, a kivitelezési árak akár 50 százalékkal is megnőhetnek, ami „szabotálja az egész folyamatot”.

FRISS: Szőke-Tóth Mihály visszahívta szerkesztőségünket, de közölte, hogy csak élő adásban (?) hajlandó válaszolni. Facebook-oldalán közzétett egy hosszas bejegyzést, amelyben részletesen ismerteti a pályázat országos adatait, és hatásvadásznak tartja az eddigi tudósításokat. Száz-kétszáz vendégágy szükségessége mellett érvel, amelyet szerinte a 20 kilométeres körzetben lévő rendezvényekkel indokol.

Kitér arra is, hogy a kormányhoz közel álló személyek nagyobb számban vannak a nyertesek közt. A bócsai elöljáró a kormány érvelésével megegyezően azt írja, hogy a kiírási feltételeken túl vajon milyen elv alapján lehetne kizárni bárkit azért, mert potentát rokona.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .