Új per Vietnám egykor leggazdagabb asszonya ellen, akit már halálra ítéltek pénzügyi csalásért

0
1251
carrierguide.com

Új vádakkal néz szembe az ingatlan birodalom egykori királynője, akinek korrupciós hálózata a szocialista Vietnám egész elitjét behálózta. Vietnám élére új vezető került, aki régebben az ország főrendőre volt, és a korrupció elleni harcban erősítette meg befolyását a kommunista pártban.

12,5 milliárd dolláros korrupciós ügyben ítélték halálra a 67 éves Truong My Lan asszonyt – ez az összeg Vietnám éves GDP-jének 3%-a. A mostani perben “csak” 1,2 milliárd dollárról van szó, mely úgy keletkezett, hogy az oligarcha 36 ezer befektetőnek kötvényeket adott el illegálisan négy cégen keresztül. A vizsgálat során az is kiderült, hogy Lan asszony 21 vállalkozása 4,5 milliárd dollárt utalt át illegálisan külföldre. Emiatt pénzmosás is a vádpontok között szerepel. Még súlyosabb vádpont az, hogy az oligarcha 18 milliárd dollár értékű ingatlant szedett össze pénzügyi csalással.

A pert Ho Si Minh városban, az egykori Saigonban tartják. Ez Vietnam gazdasági fővárosa, ahol burjánzik a korrupció.

Tüzes kemence akció a korrupció ellen

A 67 éves To Lam úgy vált Vietnam elsőszámú vezetőjévé, hogy belügyminiszterként ő irányította a korrupció ellenes harcot, melynek a Tüzes kemence nevet adta. Ebben Hszi Csin-ping kínai elnököt utánozta, aki szintén a korrupció ellenes harcban tüntette el ellenfeleit a kommunista párt vezérkarából. To Lam első külföldi útja Kínába vezetett, de Vietnámba idén ellátogatott már Biden amerikai és Putyin orosz elnök is. Vietnám bambusz diplomáciát folytat vagyis minden irányban hajlik, mert nem akar egyetlen nagyhatalom ellenőrzése alá kerülni. A 100 milliós ország még mindig nagyon szegény hiszen a GDP-je csak 465 milliárd dollár. A kínai típusú reformok hatására dinamikusan fejlődik:
évi 6,5%-kal vagyis gyorsabban mint Kína, melynek növekedési üteme 5%-ra csökkent. Vietnám kihasználja az USA kereskedelmi háborúját Kína ellen: sok kínai cég rajta keresztül próbálja meg elkerülni a Peking elleni szankciókat.

Egyetlen vezér kínai mintára

Vietnámban négy vezető osztotta meg a hatalmat korábban: a kommunista párt főtitkára, az ország elnöke és miniszterelnöke illetve a nemzetgyűlés elnöke. A korrupcióellenes háború lehetővé tette To Lam számára, hogy saját kezébe összpontosítsa a hatalmat: a vetélytársait eltüntette, a veteránok kihaltak, és a belügyminisztérium egykori vezetői elfoglalták a fontos tisztségeket a kommunista pártban és az államban. Ilyen módon az egykori belügyminiszter irányíthatja Vietnámot – írja a Nikkei üzleti portál a délkelet-ázsiai országról.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .