Orbán semmi jóra sem számíthat, ha Kamala Harris lesz az USA elnöke

0
1347
San Francisco Cronicle

Az derült ki abból az interjúból, melyet Kamala Harris közeli barátnője, az Egyesült Államok egykori budapesti nagykövete (2010-2013) adott a Népszavának, hogy Orbán nem számíthat kíméletre, ha Harris legyőzi az őszi választáson Donald Trumpot. Nem véletlenül imádkozik a magyar miniszterelnök Trump választási győzelméért.

“Az amerikai nagykövetség mindent megtett annak érdekében, hogy szembeszálljon Orbán Viktor törekvésével, mely az illiberális demokrácia megvalósítására irányult. A miniszterelnök lerombolta a független és demokratikus intézményeket így a sajtót, a bíróságokat és az egyetemeket.

Megfélemlítéssel a kormány beavatkozott a piacgazdaságba is annak érdekében, hogy gazdaggá tegye a miniszterelnök családját, barátait és belső hatalmi körét. A homofóbia, az idegengyűlölet és az antiszemitizmus sötét eszközeit használta fel arra, hogy megfélemlítse, megalázza és akarata alá gyűrje az embereket”

– mondta Eleni Kounalakis egykori budapesti USA nagykövet, aki jelenleg Kalifornia alkormányzója. Kamala Harris Kalifornia főügyésze volt mielőtt az USA alelnökévé vált volna. A két politikus asszony hosszú évek óta jóbarátságban áll egymással.

Merkel-Orbán paktum

Obama elnök, és alelnöke Joe Biden el volt szánva arra, hogy megrendszabályozza Orbán Viktort 2010 után, de Merkel német kancellár lebeszélte őket erről. A kancellár asszony paktumot kötött Orbán Viktorral, mely szerint a magyar diplomácia mindenben követi a német vonalat az Európai Unióban, és cserében Berlin elnézi a “nem ortodox megoldásokat.”

Miért kötött paktumot Angela Merkel kancellár Orbán Viktor miniszterelnökkel?

Egyrészt azért, mert a nagyhatalmak elosztották egymás között az unióba frissen bekerülő országokat, és Magyarország – Csehországhoz, Szlovákiához, Horvátországhoz és Szlovéniához hasonlóan – német érdekkörbe került. A német beruházások domináns szerepet játszottak Magyarországon, ahol a kormány mindenben kiszolgálta a befektetőket.

Másrészt Merkel igen rossz tapasztalatokat szerzett Gyurcsány Ferenccel, aki neki is hazudott méghozzá döntő fontosságú kérdésekben.

“Ezt az embert nem akarom többet látni!” – fogalmazta meg a véleményét Gyurcsányról Angela Merkel kancellár. Orbán letette a nagyesküt: nem hamisítják meg szisztematikusan a statisztikát mint Gyurcsány Ferenc idejében.

A migráns ügyben szakadt meg az együttműködés Berlin és Budapest között. Ezt követően Orbán azt javasolta Merkelnek, hogy Berlusconi mintájára paktáljon le a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland mozgalommal. Orbán kilépett az Európai Néppártból mielőtt kirúgták volna. Merkel kancellár közölte vele: a neonácikkal nem lehet alkut kötni nemcsak erkölcsi okból hanem mert az USA nem tolerálja ezt.

Washington stratégiája: gazdasági szövetség a NATO mintájára

Az USA 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot. Európát igyekszik minél inkább eltávolítani Pekingtől és Moszkvától, mert így létrehozhatja a világ legerősebb tömbjét: Észak Amerika és Európa szövetségét mintegy 1 milliárd lakossal. Ebben a rendszerben Magyarország marginális szerepet játszana, amely megfelel méreteinek és gazdasági teljesítményének. Orbán Viktor diplomáciája ezért eleve kudarcra van ítélve. Erre hívta fel Budapesten a magyar miniszterelnök figyelmét Trump kormányzatának egykori külügyi államtitkárhelyettese, aki a közép kelet-európai térséggel foglalkozó hivatásos diplomata volt. Trump stratégiája csak a módszereiben tér el a demokrata adminisztrációtól nem céljaiban.

Mire számít Orbán Viktor? Arra, hogy az USA nem lesz eléggé erős stratégiai elképzelésének végrehajtására, és a hidegháborús vonal helyett megpróbál modus vivendit találni Kínával. Ez nem teljesen megalapozatlan remény: Jake Sullivan, Biden nemzetbiztonsági tanácsadója nemrég arról győzködte a kínaiakat, hogyha marad a demokrata adminisztráció Washingtonban, akkor lehetséges valamiféle kompromisszum a két világhatalom között. Peking mindenképp el akarja kerülni a katonai szembenállást a Nyugattal, és szeretné megőrizni export lehetőségét a premium észak-amerikai és európai piacokon. Orbán Viktor ennek az irányzatnak az ügynökéül szegődött, ezt jelzik a nálunk épülő kínai gyárak is. A paradoxon az, hogy a mérsékeltebb Kína politikát folytató demokraták akarják megbuktatni Orbán Viktort miközben a Kínával szemben kemény diplomáciát javasoló Trump a magyar miniszterelnök politikai “szövetségese.”

Mindebből a magyar diplomácia aligha jöhet ki jól, de ez nem zavarja különösebben Orbánt hiszen egy sikertelen ország kiszolgáltatott népe az, amely hatalmon tartja őt az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb országában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .